Після обрання на новий річний термін президент Парламентської асамблеї Ради Європи Педро Аграмунт позавчора ввечері заявив про необхідність зняття всіх політичних санкцій з делегації РФ. За його словами, росіяни мають бути тут, в Асамблеї, з повноцінними правами. Досить дивною була його аргументація присутності російської делегації і зокрема твердження, що триваюча анексія не є підставою для збереження санкційних обмежень. «І я, і Асамблея не сприймаємо анексію. Це неприйнятно. Але Російська делегація має бути тут. Моя позиція така: одне питання — засуджувати дії РФ в Україні, але ми вже засудили їх. Це не означає, що ми маємо припиняти діалог. Рада Європи не стоятиме на обох ногах без співпраці з РФ», — пояснив свою позицію Аграмунт у спілкуванні з українськими та російськими журналістами. Все це виглядає не інакше як умиротворення агресора.
Нагадаємо, ще в квітні 2014 року ПАРЄ наклала на РФ санкції, позбавивши їх права голосу. Через це російська делегація припинила участь у роботі ПАРЄ. У 2016 та 2017 році Росія не надіслала у Страсбург список своєї делегації, таким чином формально уникнувши продовження санкцій.
Ганна ГОПКО, голова Комітету Верховної Ради у закордонних справах:
— Заява Аграмунта є персональною і не відображає позиції Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ). Вона не відповідає цінностям, принципам, нормам міжнародного права, які захищає ПАРЄ як об’єднання 48 держав Європи. Ми знаємо про візити Аргамунта в Москву під час виборів у Держдуму. І ми розуміємо, що Кремль дуже чітко прораховує, хто міг би бути публічним спікером, захисником їхніх інтересів. Ми бачимо, що Росія часто інвестує ресурси і робить усе можливе, аби створити прихильне щодо себе середовище.
Але хочу наголосити, що заява Аграмунта абсолютно не означає, що депутати, які представляють парламенти своїх держав, підтримують ініціативу з повернення російської делегації у ПАРЄ.
Для України і загалом для ПАРЄ особливо важливим було ухвалення двох резолюцій, одна з яких чітко вказує, що Росія — держава-агресор, яка повинна зупинити обстріли, звільнити заручників, компенсувати Україні збитки. І тут я хотіла б відзначити роль двох депутатів Крістини Зеленкової від Чехії і Марії-Луїзи Бек від Німеччини, які доклали зусиль для ухвалення цих резолюцій.
Тож яка може бути розмова про зняття санкцій чи взагалі про повернення Росії з правом голосу, чого вона вимагає, допоки Росія не почне виконувати названі вище резолюції, які ухвалила ПАРЄ?
Ми чітко розуміємо, що зараз через ПАРЄ і подібні заяви її президента Росія тестує спільноту на здатність з нею говорити. Ми знаємо, що існують люди, які кажуть, що Росія занадто велика, щоб її ігнорувати. Але всі чітко повинні розуміти, що допоки ми не побачимо зрушень з боку Росії, жодні перемовини з нею не матимуть сенсу, це не призведе до якихось позитивних результатів, на які очікує світова спільнота стосовно у тому числі України.