Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Про «слід Росії» в македонських протестах

Експерт: «Я вірю, що Берлін та Вашингтон засвоїли урок щодо ситуації з Україною. І вони зроблять Західні Балкани «недоторканними»
20 травня, 2015 - 11:37
ФОТО REUTERS

У Македонії другий тиждень тривають багатотисячні антиурядові демонстрації. Македонці розбили наметове містечко перед будівлею уряду й оголосили безстроковий протест — до відставки прем’єр-міністра Ніколи Груєвські.

Опозиція закидає прем’єру та правлячій Демократичній партії македонської національної єдності — корупцію, контроль над мас-медіа, вплив на суди і шахрайство на виборах. Груєвські, який перебуває при владі з 2006 року, відкидає обвинувачення. На демонстрації, яку македонська влада скликала на свою підтримку, Груєвські заявив: «Я не піду у відставку без волі народу». Прем’єр також звинуватив лідера опозиції Зорана Заєва у підготовці перевороту та у підтримці з боку «іноземних спецслужб».

Підлила масла у македонський вогонь і збройна сутичка між поліцією та бойовиками албанського походження в місті Куманово. Нагадаємо, внаслідок дводенних боїв загинули 22 людини, зокрема й вісім поліцейських. Після інциденту у відставку подали голова розвідки Македонії Сасо Міялков, міністр внутрішніх справ Гордана Янкуловська та міністр транспорту і комунікацій Міле Янакієвський.

Багато хто вбачає в останніх подіях слід Росії, яка підтримала македонського прем’єра. Москва заявила, що Захід намагається влаштувати революції в колишній югославській республіці. Як сказав у коментарі The Financial Times болгарський експерт Іван Крастєв, росіяни «вірять, що все, що відбувається в Європі має стосунок до Росії, і вони це трактують як дії, які спрямовані проти російських інтересів». «І я думаю, що македонський уряд намагається їм допомогти в це повірити», — додає Крастєв.

Тим часом, австрійська газета Der Standard нагадує, що Москва разом з Македонією, Сербією та Угорщиною, хоче реалізувати альтернативний «Турецький потік». Для цього Росії потрібен лояльний уряд у Скоп’є, який очолює Груєвські.

«День» звернувся до головного редактора агентства dtt-net Екрема КРАСНІКІ, яке спеціалізується на відносинах між Західними Балканами та ЄС, щоб прокоментувати ситуацію в Македонії, зокрема й про російські інтереси в цій балканській країні.

— Москва надто швидко звинуватила Захід у намаганні дестабілізувати ситуацію в Македонії та регіоні. Однак ЄС та США, говорячи про ситуацію в Боснії, з початку року заявляють те ж саме про Росію. На початку року Німеччина (в особі канцлера Ангели Меркель) постійно звинувачувала Росію у спробах дестабілізувати цей регіон.

Тут можна звернути увагу на інше, чи не шантажує Москва ЄС подіями, які відбуваються в Македонії, говорячи: «Якщо ви не дозволите провести мені трубопровід до Греції, Македонії та Сербії — ось що може трапитися».

Я не вірю, що в ЄС і США немає альтернативи, ніж «підірвати» Македонію і Західні Балкани, щоб зупинити трубопровід «Турецький потік». Вони вже зупинили «Південний потік» у Болгарію та Сербію і так само можуть зупинити й новий, узгоджений Володимиром Путіним і Реджепом Тайїпом Ердоганом. ЄС (Німеччина) та США мають величезний набір пряників, щоб зробити це, як спочатку було з Грецією, потім з Македонією і знову із Сербією.

Щодо обвинувачень Москви й інциденту в Куманово. Є третя версія того, що там відбулося. Можливо, у такий спосіб прем’єр Груєвські намагався врятуватися цим інцидентом і випадково «підживити» один зі згаданих об’єктів суперечки між Росією та Заходом?

Тут може бути багато спекуляцій, але я вірю, що Берлін та Вашингтон засвоїли урок щодо ситуації з Україною. І вони зроблять Західні Балкани «недоторканними»: інвестуватимуть не лише в інфраструктуру регіону («апаратуру»), а й у його «програмне забезпечення» — у проєвропейських лідерів, які не замішані у корупції та організованій злочинності.

В іншому випадку, в Західних Балканах без будь-яких західних інтересів може статися вибух. Те, що відбувається зараз в Україні через агресію Росії, здаватиметься жартом, порівняно з тим, що станеться з цим регіоном. За такого розвитку подій, доведеться поплатитися життями мешканців Балкан і ЄС знову доведеться нашкребти коштів, щоб повністю сплатити чек, а тим часом Росія отримає бажану фієсту.

Ігор САМОКИШ, «День»
Газета: 
Рубрика: