Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Про візит Порошенка і «фактор Саакашвілі»

Україна і Грузія домовились активізувати співпрацю з метою інтеграції в євроатлантичний простір
18 липня, 2017 - 19:02
ФОТО REUTERS

Другий день першого за останні дев’ять років офіційного візиту Президента України в Грузію почався з підписання Петром Порошенком і його візаві Георгієм Маргвелашвілі декларації про стратегічне партнерство між двома країнами. Чому сталася така затримка з візитом глави української держави в цю кавказьку країну «День» писав у матеріалі «Візит Президента з перервою... 9 років» в номері за 18 липня №122, (2017).

«Ми підписали документ, який відображає реальний настрій народів двох країн. Ми домовилися, що будемо ще більш активними в питаннях інтеграції наших країн в європейський простір. Ми розмовляли про співробітництво в оборонній сфері, економічних проектах, з безпеки Чорного моря», — розповів журналістам Маргвелашвілі після завершення переговорів.

Зі свого боку, український президент назвав «історичним документом» підписану декларацію.  «Це найвища форма довіри між керівництвом держав і найвища форма довіри між нашими народами», — додав він, наголосивши, що стратегічне партнерство зумовлене також «спільними викликами і спільними загрозами».  Порошенко також розповів, що в ході переговорів з грузинським лідером обговорювалось те, як зміцнити це партнерство.

«Існує багато ідей, яким чином буде проводитися взаємна підготовка бійців наших збройних сил як на території Грузії, у тому числі й наших горно-стрілкових підрозділів, так і на території України, де ми відкриті до того, щоб передати переможний досвід Збройних сил України у гібридній війні», — сказав він.

За його словами, сторони запланували широкий порядок денний двосторонніх відносин і координацію дій у міжнародних організаціях — зокрема, у Раді безпеки і Генасамблеї ООН.  «У нас схожі проблеми — у Грузії Абхазія і Південна Осетія, в Україні — це Крим і окремі райони Донбасу. Тому нам необхідно активізувати співпрацю в ООН, насамперед в Раді Безпеки», — цитують ЗМІ слова Порошенко.

Він також повідомив, що Україна, Грузія і Молдова спільно з європейськими партнерами починають роботу з формування наступного етапу порядку денного програми Європейського Союзу «Східне партнерство».

Пізніше у ході переговорів із  прем’єр-міністром Грузії Гіоргі Квірікашвілі глава української держави обговорив співпрацю в торговельно-економічній сфері, відзначивши прагнення до збільшення товарообігу між двома країнами в найближчій перспективі мінімум до $1 млрд.

Порошенко подякував грузинській стороні за «тверду і всебічну підтримку України та надання гуманітарної допомоги в реабілітації українських військовослужбовців і оздоровленні дітей, які постраждали в результаті бойових дій на Донбасі».

Як повідомляє прес-служба глави української держави, Порошенко і Квірікашвілі підкреслили важливість поглиблення співпраці в багатосторонніх форматах з метою деокупації територій України та Грузії. Співрозмовники домовились започаткувати діяльність новоствореної Українсько-Грузинської стратегічної ради високого рівня.

Слід зазначити, що візит українського питання відбувається на тлі досить дивної заяви члена політичної партії ДемАльянс, нардепа Сергія Лещенка, який сказав на  прес-конференції у готелі «Буковина», що Україні неабияк пощастило, що зараз на її території перебуває колишній президент Грузії Міхеїл Саакашвілі. «Це політик пострадянського простору, який зумів перетворити пострадянську республіку на сучасну державу, цитує Лещенка портал http://myinforms.com. Але ще більше здивування викликають його слова, що «частина вітчизняного політикуму намагається перетворити Саакашвілі на «токсичного політика», маргіналізувати його вплив на політичні процеси в Україні».

Але ж, як відомо, в Грузії проти екс-президента Саакашвілі порушено кілька кримінальних справ за звинуваченням у розтраті державних коштів і перевищенні службових повноважень. Згідно з рішенням суду, в разі появи Саакашвілі в Грузії, він повинен бути арештований.

Постає питання, навіщо народному депутатові потрібно було робити таку заяву, коли наш Президент перебував з офіційним візитом у Тбілісі.  Адже, як відомо, це питання — чинник Саакашвілі — і так ускладнювало підготовку до здійснення цього візиту. На прес-конференції у Тбілісі Порошенка запитували, чи порушувала грузинська сторона питання про видачу Саакашвілі. Український Президент відповів: «У нас ефективна комунікація з грузинським урядом, але ми не отримували вимоги про екстрадицію Міхеїла Саакашвілі, тому це питання ми не розглядаємо».

«ВІДНОСИНИ МІЖ ГРУЗІЄЮ І УКРАЇНОЮ МАЮТЬ РЕАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ ДЛЯ ГРОМАДЯН»

Лаша ТУГУШ, головний редактор газети «Резонанс», Тбілісі:

— Це дуже важливий момент для відносин між нашими країнами. У Грузії всі позитивно ставляться до візиту Президента України. А підписана декларація свідчить про те, що наші відносини стають міцнішими. Ми обидві дуже важливі країни на Чорному морі, в яких багато спільного, як у минулому, сьогоденні, так і в майбутньому. Це стосується безпеки, а також ефективнішого використання економічних потенціалів наших країн. І стратегічні відносини між Грузією і Україною мають конкретне і реальне значення для громадян.

Добре, що нарешті, після такої великої перерви, візит Президента України відбувся. Сподіваюся, що всі складнощі, які були між нашими країнами, залишаться в минулому. На мою думку, різні люди, бізнесмени, політики робили багато для нашого спільного майбутнього.

Щодо можливості порушення грузинською владою питання про екстрадицію колишнього президента Міхеїла Саакашвілі, нині громадянина України. Для нас є настільки важливими наші державні відносини, що між Грузією і Україною не повинно бути жодних перешкод. І сподіваюся, що це питання залишиться в минулому.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: