Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Про зовнішньополітичні акценти Дуди

У Польщі приступив до виконання обов’язків новообраний президент
6 серпня, 2015 - 18:49
АНДЖЕЙ ДУДА
АНДЖЕЙ ДУДА ЗІ СВОЄЮ ДРУЖИНОЮ АГАТОЮ У ПОЛЬСЬКОМУ ПАРЛАМЕНТІ ПЕРЕД СКЛАДАННЯМ ПРИСЯГИ / ФОТО РЕЙТЕР

6 серпня новообраний президент Польщі Анджей Дуда склав присягу перед Національними Зборами Польщі (об’єднані палати сейму та сенату). І таким чином він формально вступив на посаду президента країни, замінивши  Бронислава Коморовського.

У своїй майже півгодинній промові Анджей Дуда зауважив, що зробить усе, щоби виправдати очікування поляків та дотримуватиметься своїх виборчих обіцянок: зниження пенсійного віку і збільшення квоти звільнених від оподаткування.

Він наголосив, що вірить у плідну співпрацю з урядом, сеймом та сенатом, а також із польськими представниками на високих посадах в Євросоюзі. Крім цього, новий глава польської держави зробив акцент на зміцненні взаємин із країнами-сусідами Польщі — від Балтійського до Чорного та Адріатичного морів.

Дуда також нагадав про необхідність побудови «потужної та добре озброєної армії», а також зазначив, що Польща має дбати про поляків, які перебувають за кордоном і зробити все, щоб повернути молодь, яка залишила країну, і використати її творчість та здобуті за кордоном знання на розбудову польської держави, в якій для всіх буде гарантовано справедливість.

«День» звернувся до посла України в Польщі Андрія ДЕЩИЦІ з проханням розповісти, які висновки слід зробити нам з промови польського президента.

— Насамперед президент Анджей Дуда зауважив, що закордонна політика Польщі буде більш активною, що питанням безпеки приділятиметься значно більше уваги, зокрема й безпеці Польщі та безпеці регіону в цілому. В цьому контексті президент заявив про необхідність створення потужної польської армії, яка буде гарантом незалежності країни. Він також наголосив на посиленні форм співпраці в регіоні з метою зміцнення безпекового фактору.

Крім того, Дуда приділив багато уваги питанням співпраці з Полонією — польською діаспорою у світі. Навіть з цією метою у своїй Канцелярії новий президент має намір створити окреме бюро у справах співпраці з Полонією.

Водночас президент закликав згуртувати зусилля усередині Польщі, об’єднати всі гілки влади у питаннях реалізації питань зовнішньої і безпекової політики, підтримки Полонії та захисту історичної правди.

Чому у своєму виступі Дуда не згадав про Україну, коли говорив про необхідність зміцнення добрих відносин із сусідами, від чого безпека Польщі, за його словами, може тільки виграти?

— Зрештою у його промові також не було згадано інших держав, крім Вишеградської групи. Він зокрема наголосив на необхідності відновлювання співпраці в рамках Вишеградської четвірки, а також між державами сусідами в регіоні і пошуках нових форм співпраці та нових союзників у регіоні.

Що ж до різних припущень про відсутність Президента України Петра Порошенка на інавгурації, там не було жодного іноземного президента чи прем’єра, бо церемонія інавгурації не передбачає запрошення іноземних      делегацій. Іноземні країни представлені послами, акредитованими у Варшаві.

До речі, напередодні в інтерв’ю польській агенції РАР Анджей Дуда заявив, що переговори з урегулювання ситуації на Донбасі мають відбуватися за участю сусідів України, зокрема й Польщі. Як ви можете прокоментувати таку заяву?

— Я думаю, що ефективнішими будуть переговорні формати, то краще для України. Якщо у таких форматах буде Польща чи інші країни, які матимуть вплив не лише на ухвалення рішень, а й на виконання їх Росією, то це буде корисно як для України, так і для процесу стабілізації ситуації.

Чи можете ви прокоментувати стиль виступу президента, який говорив без папірця і завершив свою промову такими словами: «Анджей Дуда вірить, що йому все вдасться, обігравши слова «Дуда» і «уда», яке польською мовою перекладається як «вдасться»?

— Я звернув увагу на такі акценти: активна зовнішня політика, питання безпеки, пошук нових форматів регіональної співпраці й активна підтримка польської діаспори. Я тут виділяю питання зовнішньої політики, бо він також приділив чимало уваги питанням внутрішньої, соціальної та культурної політики.

Що ж стосується його останніх слів, то це повторення гасла передвиборчої кампанії: «Я Дуда і нам усе вдасться».

Можете сказати, чи скоро відбудеться перший візит новообраного президента Польщі в нашу країну?

— Анджей Дуда ще  не оголосив своїх планів щодо закордонних візитів. Попередньо пролунала заява президента Польщі, що він збирається їхати в Нью-Йорк на Генеральну Асамблею ООН. Інші візити поки що не оголошені, і ми працюємо над тим, щоб якомога швидше відбулася зустріч президентів України та Польщі.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: