Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Радикали Сандерс і Трамп – на других місцях»

Експерти «Дня» — про несподівані результати праймеріз у штаті Айова
3 лютого, 2016 - 10:11
ТЕД КРУЗ: «ЦЕ — ПЕРЕМОГА СМІЛИВИХ КОНСЕРВАТОРІВ... » / ФОТО РЕЙТЕР

На внутрішньопартійних виборах (праймеріз) серед республіканців у штаті Айова, які розпочали у понеділок увечері виборчу кампанію у США, досить несподівано зазнав поразки мільярдер Дональд Трамп, якому прогнозували перемогу. Понад те, сам він сподівався перемогти з відривом у понад 10% від найближчого суперника. Перше місце посів сенатор зі штату Техас Тед Круз, який набрав 27,7% голосів, випередивши Трампа на 3,3 %. Третє місце у республіканців посів сенатор від Флориди Марко Рубіо з 23,1% голосів, чий результат виявився кращим, ніж очікували спостерігачі.

Деякі оглядачі одразу висміяли Трампа, пригадавши його твіт від 30 грудня 2013 р.: «Ніхто не пам’ятає того, хто зайняв друге місце». Після оголошення результатів Дональд Трамп привітав Круза з перемогою, заявивши, що пишається другим місцем. Він обіцяв стати лідером на наступних внутрішньопартійних виборах у штаті Нью-Гемпшир, які відбудуться через дев’ять днів.

А на праймеріз серед демократів колишня держсекретар США Гілларі Клінтон здобула перевагу лише у 0,3% у сенатора від штату Вермонт Берні Сандерс, який називає себе демократичним соціалістом.

«День» звернувся до експертів із проханням прокоментувати результати праймеріз у штаті Айова.

«ЦЕ ВИБОРИ ПО-АМЕРИКАНСЬКИ: ТРІШКИ НЕСПОДІВАНІ ТА ТРІШКИ НЕТРАДИЦІЙНІ РЕЗУЛЬТАТИ»

Олександр ЦВЄТКОВ, американіст, професор, Дипломатична академія МЗС України:

— Це вибори по-американськи: трішки несподівані і трішки нетрадиційні результати. Непередбачуваність пов’язана з результатами праймеріз для республіканців. А нетрадиційність полягає в тому, що вважається: після перших перегонів — праймеріз — по три квитки надається кожній партії. І вийшло так, що у демократів їх було три, а залишилось два. Третя кандидатура відпала. Далі продовжаться перегони голова в голову між Сандерсом і Клінтон. І це теж дуже цікаве змагання, бо переважно вони грають на одному полі, ті самі програми, але Сандерс радикальніший, а в Клінтон більше зв’язків з істеблішментом. І навіть цікава така реакція. У них різниця в один голос, один делегат. Однак, Клінтон чисто по-жіночому, але по-американськи каже про повну перемогу. А Сандерс заявляє, що це віртуальна зв’язка між ними. Клінтон обіцяє, що вона буде не стільки обіцяти, а скільки результатами підтверджувати свої гасла. Натомість у Сандерса дуже широка підтримка на громадському рівні. Він радикально заявляє, що кожне покоління американців має жити краще, а зараз такого не відбувається. Хто винний — треба шукати управління на великий бізнес та істеблішмент.

«ПОЛІТИЧНІ КОМІТЕТИ  І ПАРТІЇ ПРИГАЛЬМОВУЮТЬ  РАДИКАЛІВ»

— Цікаво те, що обидва радикали: Сандерс зліва, а Трамп справа опинились на других місцях. Тобто проявляться тенденції, кого далі підтримуватимуть американці. Але все ще попереду. Представнику Демократичної партії для перемоги треба набрати понад дві тисячі делегатів, а Республіканської — дещо більше 1200. Але зараз поступово проявляється те, що політичні комітети і партії трішки пригальмовують радикалів і дивляться на кого поставити з більш передбачуваного, спокійного переліку претендентів. Тому у республіканців майже шість фігур ще можуть боротися. Навіть екс-губернатор штату Флорида Джеб Буш, який фактично замикає цю когорту. Вони вважають, що у них все попереду, але звичайно трійка республіканців виходить уперед, і головна боротьба буде між ними.

Понад те, оскільки в усіх шістьох республіканців є шанси, то у них на першому місці — потопити ближчого конкурента, а потім перехід до всіх інших проблем. Натомість у демократів більше увага на соціальний перелік питань, які хвилюють Америку.

ВИБОРИ У США ТА УКРАЇНСЬКИЙ ІНТЕРЕС

— Хоча вибори стосуються загалом тільки внутрішніх американських проблем, але питання охорони здоров’я, освіти та шансів на освіту, соціальних ліфтів, ще більше цікавлять нас. Або такі питання, як прозорість і демократичність виборів та виборчого процесу, відсторонення великих грошей, для нас це — альфа й омега. Ці питання стають універсальними на тлі найбільш вагомої у політичному сенсі країни.

Що стосується перемоги Теда Круза, то він заручився підтримкою найбільших консерваторів у партії, які трішки бояться надто радикального підходу Трампа. І ще у техаського сенатора ставка на євангелістів, а в цьому штаті найбільші позиції мають консерватори-євангелісти. І в Круза є шанс на півдні здобути більше перемог. Він справді зробив хороший аналіз специфіки представників своєї партії і домігся перемоги. А через те, що Трамп виглядає некерованим, то до нього ставляться обережно.

«ДУЖЕ ВАЖЛИВО, ЩОБ УКРАЇНА НЕ ЗНИКАЛА З РАДАРІВ АМЕРИКАНСЬКОЇ ПОЛІТИКИ»

Олександр МОЦИК, екс-посол України в США, Київ:

- По-перше, це тільки початок праймеріз, але звичайно, що перший результат дуже важливий, оскільки він розпочинає кампанію. Тому за виборами у США слідкують не лише американці, але й громадяни інших країн, беручи до уваги, що Америка все-таки світовий лідер. Очікується цікаве продовження кампанії.

 Що стосується несподіваного результату для Трампа, який розраховував на перемогу у штаті Айова, а натомість сам опинився на другому місці. Тут треба звернути увагу на те, що коли практично справа доходить до виборів, а в даному випадку до його першого етапу – праймеріз, то результати можуть бути іншими, ніж очікувалось раніше. Бо саме тут починається серйозна робота в таборах. А праймеріз це важливий етап президентської гонки взагалі.

Якщо мова йде змагання в демократичному таборі, то всі говорили про те, що найбільше шансів має найпотужніший кандидат Гілларі Клінтон, яка найдосвідченіша як сенатор, державний секретар і дружина президента Клінтона. Поки що це виправдовуються і очевидно така тенденція буде продовжуватись і надалі.

Зважаючи на старт виборчої кампанії в США з українських інтересів дуже важливо, щоб Україна була в постійному полі зору Америки і не зникала з радарів американської політики. Щоб і демократи, і республіканці займали таку ж активну позицію, як і це було протягом усього цього складного для нас періоду. Наші побажання полягають у тому, щоб ця позиція була більш активною. Є факт агресії фактично в географічному центрі Європи, грубе порушення міжнародного права. Є країна-агресор, є країна, яка постраждала від агресії, і світ немає закривати очі на те, що сталось і справедливість та міжнародне право мають бути відновлені, винні у цій війні мають бути покарані. Крим та Донбас мають бути повернуті Україні, а український народ має вирішувати свою долю сам без втручання зовні.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: