Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Реформи мінус корупція

Експерти — як Україні досягти справжнього партнерства зі США, або «Шпаргалка» для Президента напередодні візиту до Вашингтону
29 березня, 2016 - 18:45

Публічні дебати на тему «США для України: партнер, патрон чи союзник?», які відбулися у рамках презентації Інститутом світової політики (ІСП) дослідження «Аудит зовнішньої політики: Україна — США», виявились дуже доречними.

По-перше, вони відбулися напередодні візиту українського Президента Петра Порошенка у Вашингтон, де він візьме участь у саміті з питань ядерної безпеки, і зустрінеться з високопоставленими американськими урядовцями.

По-друге, саме цього дня у Верховній Раді відбулося голосування щодо відставки генпрокурора Шокіна. А цей момент, як зазначив в інтерв’ю «Дню» екс-посол США Джон Хербст, визначатиме успішність візиту до США глави української держави.

По-третє, ця записка має стати в пригоді для президента, принаймні у нього буде час під час польоту до Вашингтона ознайомитися із думками експертів як поліпшити відносини між США та Україною.

Слід зазначити, що дату цієї презентації визначив американський посол Джеффрі Пайєт і очевидно не прогадав, бо саме під час презентації було ухвалено рішення з відставки генпрокурора.

Автор доповідної записки директор Інституту світової політики  Альона Гетьманчук у своєму вступному слові зазначила, що обом сторонам потрібно говорити не лише про спільні цінності, а й почати дискусії про спільні інтереси, завдяки чому можна забезпечити співробітництво та справжнє партнерство, і відносини не виглядатимуть як патронаж.

Оскільки американці люблять переможців, наголосила вона, то Україна з допомогою успішного реформування, подолання корупції, реформи прокуратури має стати переможцем, а не бути лузером. 

Причому, додала Гетьманчук, боротьба з корупцією це не абстрактне, а безпекове питання, оскільки вона є викликом безпеці. «У Вашингтоні переконанні, якби не було корупції в Україні, то, можливо, не було б російської агресії», — зазначила директор ІСП.

На її думку, інтерес США до України підтримуватиметься також у випадку, якщо Україна буде демонструвати себе не лише як споживач безпеки, а як контриб’ютор, який пропонує внесок у європейську безпеку. Тут пригодиться досвід України у гібридній війні і також, додала Гетьманчук, Києву потрібно постійно говорити про небезпеку насичення Криму російськими озброєннями.

Заступник міністра закордонних справ України Вадим Пристайко пообіцяв, що він передасть цю записку Президентові. За його словами, Україні потрібно заглиблюватися в окремі сегменти співробітництва, як, наприклад, продовольча безпека, дослідження космосу, і не забувати про боротьбу з тероризмом.

Пан Пристайко досить цікаво проінтерпретував відомий вислів президента США Барака Обами про Україну, як клієнта, що намагається відірватись від Росії. «Ми не повинні ставати чиїмсь клієнтом, а маємо знайти нового партнера і почати будувати зовнішню політику,  на базі інтересів та цінностей», — наголосив дипломат.

За його словами, візит Порошенка на останній із серії шести заходів спадщина Обами — саміт із питань ядерної безпеки є свідченням того, що Україна є відповідальним членом міжнародного співтовариства і залишається без’ядерною державою. «Україна твердо переконана в тому, що ядерна зброя миру не принесе», —  наголосив він. 

Посол США в Україні Джеффрі Пайєтт відзначив певний  прогрес Україні після Майдану, зокрема у досягненні енергонезалежності, відновленні безпекових інститутів, реформі поліції. Але водночас він наголосив, що  громадянське суспільство має бути пильним, і не допустити відкату назад. Зокрема Пайєтт наголосив, що Україна стоїть перед викликом подолання корупції та побудовою сильного демократичного суспільства. «Тому сьогоднішню подію в Раді зі звільнення дискредитованого генпрокурора ми вітаємо. Важливим питанням зараз є визначити його наступника, того, хто зможе вибудувати довіру народу України до Генпрокуратури», — сказав посол.

Президент Американської торговельної палати Андрій Гундер відзначив три перспективні галузі в Україні: сільське господарство, інформаційні технології, енергетична сфера. Він також назвав три головні перешкоди для бізнесу для інвестицій: корупція, відсутність верховенства права, бюрократія.

За його словами, в Україну можуть надійти багатомільярдні інвестиції, якщо в країні буде організовано правильний інвестиційний процес і відбудеться прозора приватизація. Окрім того, він зазначив, ще однією з головних умов розширення присутності американського бізнесу в Україні  є безпека  для співробітників та її сімей, передбачуваність. Якщо все це буде, переконаний бізнесмен, то можна очікувати не тільки приходу нового бізнесу, але й повернення компаній, які були тут раніше.

«Перед Україною багато викликів, але головні — якість і швидкість реформ, що визначить економічне майбутнє України», — сказав пан Гундер, який виступав і давав відповіді на запитання чудовою українською мовою.

Відповідаючи на запитання авдиторії, американський посол запевнив, що, незалежно від того, хто стане новим президентом після виборів 6 листопада,  політика США щодо України збережеться.

Він також запевнив, що Вашингтон не веде розмови з Москвою щодо України над головою українських лідерів і що політика США щодо Росії — це виконання російською стороною Мінських домовленостей, у  яких не можна вибирати те, що подобається. «Необхідне виведення з України російських військ, озброєнь, звільнення заручників у тому числі Надії Савченко та інших, що передбачено Мінськими домовленостями і саме про це наша розмова з російським урядом», — наголосив посол.

Пайєтт назвав сміхотворними розмови про можливе звільнення Савченко, яку незаконно захоплено на українській території, в обмін на збройного ділка Бута та Ярошенка, які утримуються в американських в’язницях.

Микола СІРУК, «День», фото Артема СЛІПАЧУКА, «День»
Газета: 
Рубрика: