Як очікувалось, чергове засідання Ради міністрів закордонних справ Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), яке розпочалось учора в Гамбурзі, не принесло ніякого поступу у вирішенні проблем, з якими стикається Європа, зокрема і конфлікту на Донбасі. Фактично учасники виступили зі своїми деклараціями, своїм баченням, і ніхто не запропонував конкретних кроків для вирішення існуючих конфліктів. Зате досить показовими були виступи ключових гравців.
Наприклад, відкриваючи засідання, міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр звинуватив сторони конфлікту на сході України у відсутності волі для досягнення прогресу в процесі мирного врегулювання. «Жодна велика організація не зможе досягти перемир’я, якщо відсутня політична воля», — сказав він. За його словами, мирні угоди розглядаються скоріше як рекомендації, а не як обов’язкові до виконання». Тож глава МЗС ФРН назвав таку ситуацію незадовільною та зажадав у першу чергу нового потужного імпульсу для відведення важких озброєнь і визначення лінії розмежування. Водночас Штайнмаєр нагадав, що міжнародне співтовариство не збирається миритись з незаконною анексією українського Криму Росією. «Він був незаконно анексований, досі установи ОБСЄ не можуть туди потрапити», — цитує главу МЗС ФРН агентство AFP.
Більше різкою і відвертішою була Верховний представник ЄС із зовнішніх та безпекових питань Федеріка Могеріні, яка звинуватила Росію в підриві європейських принципів безпеки своїми діями в Криму та на Донбасі.
«Незаконна анексія Росією Криму і дестабілізаційні дії на сході України є кричущим порушенням принципів ОБСЄ і міжнародного права. ЄС не визнає цю анексію і буде й надалі закликати Росію переглянути свої дії. Крім того, ми продовжуватимемо закликати до дотримання режиму припинення вогню на сході України і повної імплементації всіма сторонами Мінських угод», — наголосила вона у своєму виступі.
Так само і держсекретар США Джон Керрі знову звинуватив Росію в тому, що анексія українського Криму є порушенням міжнародного права, а також засудив «агресію» на Сході України.
Натомість очільник російського МЗС Сергій Лавров закликав Захід припинити «войовничу риторику», а також назвав російську загрозу «міфом». Лавров висловив переконання, що для вирішення конфлікту на Донбасі повинні вестися прямі переговори між урядом в Києві і проросійськиими сепаратистами, проти чого категорично виступає українська влада.
У свою чергу міністр закордонних справ України Павло Клімкін наголосив, що «легалізація протекторату Росії на Донбасі» для України є абсолютно неприйнятною та повністю суперечить Мінським угодам, наводить його слова агентство Інтерфакс-Україна.
«Конфлікт, створений та підживлюваний Росією, не буде вирішений, доки Росія не забереться не лише з Донбасу, але також з Криму та з Севастополя, які лишаються складовою частиною України. Ми не можемо жертвувати та поступатися ключовими принципами», — заявив Клімкін. Він підкреслив, що санкції мають вплив на РФ, і тому їх необхідно зберігати. «Поєднання санкцій та тиску на Росію обмежили Росію, але ця держава не припиняє агресію», — підкреслив міністр. «Санкції мають лишатися доки Росія не забереться з Української землі», — наголосив глава МЗС України.