Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Трамп дуже швидко вчиться...»

Контраргументи пулітцерівського лауреата, члена редакційної колегії The New York Times, Серджа ШМЕМАННА
14 лютого, 2017 - 18:08
ФОТО REUTERS
СЕРДЖ ШМЕМАНН

Днями в Україні побувала група із 18 лідерів громадської думки з США. Метою організованого Інститутом світової політики у партнерстві з Чорноморським фондом регіонального співробітництва заходу було ознайомлення експертів провідних аналітичних центрів та редакторів мас-медіа з реальною ситуацією в Україні, процесом імплементації реформ; донесення української позиції, щоб надихнути їх коментувати й висвітлювати події в Україні у зв’язку з російською агресію через призму позиції офіційного Києва, а не російських рупорів пропаганди.

«День» поспілкувався з членом редакційної колегії The New York Times Серджем ШМЕМАННОМ. Він 1991 року отримав Пулітцерівську премію за висвітлення теми об’єднання Німеччини. 12 вересня 2001 року New York Times опублікувала на першій сторінці його статтю про теракти, що сталися напередодні.

Розмову ми почали з теми, на якій нещодавно наголосив головний стратег у Білому домі Стів Беннон, заявивши, що  американські ЗМІ досі не зрозуміли, чому виграв Трамп.

«ТРАМП — ЦЕ НОВИЙ ФЕНОМЕН ДЛЯ АМЕРИКИ»

— Це — правда, я і сам не розумію, як це сталося. Проблема в тому, що медіа в США головним чином розташовані на східному та західному узбережжі. А посередині розташовані штати, які ми не зовсім добре розуміємо. Можливо, через це ми не усвідомлювали гнів і розчарування американців. І результати голосування стали сюрпризом. Адже всі опитування громадської думки показували, що переможе Гілларі Клінтон. Тож справді ми були здивовані результатом, і відтак медіа повинні почати вивчати і з’ясовувати, чому ми були введені в оману. Але це відбувається скрізь. Медіа у Великобританії також були введені в оману опитуваннями.

На мою думку, світ увійшов у новий стан, коли всі сталі  норми, на яких існує Америка, зазнають змін. Ми вважали, що політики не завдають особистих образ один одному, що люди голосують у знайомому довкіллі, розуміючи, що за поняттям  «консерватор» чи  «ліберал» стоїть те, що ми маємо на увазі.

Трамп — це новий феномен для Америки. Він є популістом, який зруйнував усі правила. І кожного разу, коли він порушував правила, ми думали, що з ним покінчено, наприклад, коли він образив сенатора Маккейна і коли він висміював жінок чи інвалідів. І раптом зрозуміли, що ця людина може говорити, що завгодно, і люди сприймають його таким, яким він є, й коли він хоче зруйнувати усталені правила.

«ТРАМП ДУЖЕ ШВИДКО ВЧИТЬСЯ»

— І як може розвиватися ситуація далі?

— Нам треба з’ясувати, що сталося з нашою країною, що змінилось, і чому ми не помітили цього, зокрема невдоволення американців. І це дуже важко, бо й самі медіа змінюються. З появою соціальних медіа, інтернет-видань усе міняється для нас і для Америки. Нам треба розібратися, що це означає. Але, попри все, ми боремось за те, у що віримо.

Коли Трамп бреше, ми кажемо, що він бреше. Ми не кажемо, що він сказав це, а хтось інший — те.

Для журналістів постала нова мета: якщо він збирається грати за новими правилами, ми намагатимемося повернути його до старих правил, які були випробувані часом і є добрими правилами. Не можна брехати — повинно ставати соромно, якщо твій вчинок неправильний. Трамп дуже швидко вчиться, і за два тижні зрозумів, що не можна зробити все, що ти бажаєш, що існують обмеження на те, що ти говориш, і як ти говориш чи робиш.

Наприклад, сьогодні Трамп визнав принцип єдиного Китаю. Тут він відступив. І ми стежитимемо за тим, чи Трамп вчитиметься виконувати свої обов’язки, чи намагатиметься змінити їх.

«Я ВІРЮ В ТРАДИЦІЙНУ ЖУРНАЛІСТИКУ, ЯКА ҐРУНТУЄТЬСЯ НА ФАКТАХ І ЕТИЦІ»

Чи означає це, що американська система противаг і балансів спрацьовує, і зрештою Трамп стане грати за правилами?

— Так, це відбувається. Судова система зупинила його указ про заборону на в’їзд із семи мусульманських країн. Трамп буде скаржитись і тиснути, але це не допоможе. Гадаю, республіканці в Конгресі почнуть також тиснути на нього і не дозволять йому робити те, що він захоче. Він думає, як бізнесмен: я — бос і можу віддавати накази зробити те чи інше. Так, він швидко вчиться, але нам треба бути обережними. Нам треба захищати демократію. Дехто каже, що демократія повинна бути дієсловом, а не іменником.

Ми є досить твердими і не будемо так легко здаватись. Я особисто дуже вірю в традиційну журналістику, яка ґрунтується на фактах і етиці. Я провів усе своє життя в журналістиці й не збираюся піддаватись будь-якому тиску.

Чому, на вашу думку, Трамп не критикує Путіна?

— Гадаю, це дуже небезпечно для самого Путіна. Будь-які заяви Трампа: «Путін мій друг» нічого не варті, бо національні інтереси країн дуже відрізняються. Трамп одного дня, може, скаже: «Мій друг не робить те, що я хочу, щоб він робив». А новий американський президент сприймає образи особисто, і в даному випадку це також сприйматиме як особисту образу.

«ПУТІН ЯК МАЙСТЕР ГРИ У ШАХИ НЕ НАДТО ОБТЯЖЕНИЙ ЗАВДАННЯМИ»

— Ви у складі американської делегації зустрічались із Президентом Порошенком. Розкажіть, яке у вас склалося враження після цієї зустрічі?

— Для нас очевидно, що в Україні багато що відбувається, багато  людей розчаровані тим, що не так швидко все робиться, як би цього хотілося. Увесь світ зараз перебуває у хаотичному стані.

Ми побачили тут величезну рішучість людей, з якими зустрічалися, включаючи Президента Порошенка. Всі вони визнають існування проблем, труднощів і необхідності щось робити. Треба віддати належне їм, вони  намагаються вирішувати проблеми. Вважаю, зрештою так і станеться, але все відбувається дуже повільно.

Боротьба, яку Україна веде проти корупції та за розвиток країни, забирає весь час, окрім того, що ви ще ведете війну з Росією. Тому все це не може статися дуже швидко. Вам потрібне терпіння, бо це повільний і болісний процес будівництва. А за умови, що Європа і Америка перебувають у стані хаосу, це дуже складно робити. Тим більше, коли Путін як майстер гри у шахи  не особливо обтяжений завданнями.

«ПОРОШЕНКО МАЄ ДОНЕСТИ ТРАМПУ, ЩО США ВЗЯЛИ НА СЕБЕ ПЕВНІ ЗОБОВ’ЯЗАННЯ, І МАЮТЬ ЇХ ВИКОНУВАТИ»

Як відомо, під час телефонної розмови президенти України та США домовились про особисту зустріч. До Вашингтона вже поїхав міністр закордонних справ Павло Клімкін, щоб домовитися про конкретну дату. Які питання, на вашу думку, має порушити український Президент? 

— Порошенко представляє національні інтереси України й повинен чітко донести Трампу, що Америка взяла на себе певні зобов’язання, і має їх виконувати. Він також мусить наголосити, що Україна довіряє Америці, що Україна намагається збудувати демократію, а США мають твердо підтримувати Україну. На мою думку, саме так Порошенко подасть це питання Трампу. Але проблема в тому, що ми не знаємо, як діятиме Трамп.

«МИ ВИЗНАЛИ, ЩО РЕПОРТАЖІ УОЛТЕРА ДЮРАНТІ БУЛИ НЕПРАВДИВИМИ»

— 2003 року газета «День» приєдналася до акції за позбавлення Пулітцерівської премії журналіста The New York Times Уолтера Дюранті як апологета Сталіна, який ввів в оману весь світ стосовно Голодомору-геноциду 1932 — 1933 років в Україні, заперечуючи Голодомор. Хотілося почути вашу оцінку такої непрофесійної діяльності американського журналіста і реакції самого видання.

— Ми визнали, що його репортажі були неправдивими, і The New York Times зняла його портрет, який висів у галереї редакції серед лауреатів цієї премії.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: