Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Україна має велике значення для нашої політики безпеки»

Президент Швейцарської Конфедерації вперше відвідує нашу країну з державним візитом
20 липня, 2020 - 19:50
ФОТО REUTERS

21 липня відбудеться перший в історії державний візит президента Швейцарії до України. Президент Швейцарської Конфедерації Симонетта Соммаруга відвідає Київ і Донбас. Це перший державний візит голови Конфедерації в країну, незалежність якої була визнана Швейцарією в грудні 1991 року. 2014 року швейцарський президент Дід’є Буркхальтер приїздив до України, але як тодішній голова ОБСЄ, тому приїзд пані Соммаруги є першим офіційним візитом президента Швейцарії до України, а також першим виїздом президента за кордон, відколи почалася епідемія COVID-19 у Європі.

Незважаючи на те, що деякі великі авіакомпанії частково відновили авіаперевезення, в багатьох європейських країнах ще діють обмеження на в’їзд і виїзд. Пані президент у супроводі своїх найближчих співробітників вилетить до Києва на літаку Федеральної ради Pilatus PC-24. На жаль, урядова делегація Швейцарії буде невелика. Спочатку, візит до Києва планувався на кінець березня, але з відомих причин, він був відкладений. А сьогодні багато представників ділових кіл змушені анулювати свою участь через складнощі з авіаперельотами. 

Офіційне комюніке Федерального департаменту з питань довкілля, транспорту, енергетики та зв’язку DETEC (Federal Department of the Environment, Transport, Energy and Communications), який очолює чинний президент Швейцарії, повідомляє наступне: «Україна має велике значення для нашої політики безпеки та миру, володіє значним економічним потенціалом. Президент Конфедерації зустрінеться 21 липня 2020 року в Києві з президентом України Володимиром Зеленським у межах державного візиту. Вони обговорять питання двосторонньої співпраці та міжнародну ситуацію». Після обміну думками  президенти виступлять на пресконференції. Цього ж дня пані Соммаруга зустрінеться з представниками ділових і наукових кіл України. Наступного дня заплановані зустрічі з українськими міністрами та представниками громадянського суспільства країни для обговорення сфер діяльності, в яких можлива інтенсифікація взаємної співпраці. 

У четвер, 23 липня, президент Швейцарії відбуде на схід країни, Донбас, де вона зустрінеться з місцевою владою й експертами в галузі гуманітарної допомоги та політики розвитку. Плануються також відвідини водоочисних споруд компанії «Вода Донбасу», яка з 2015 року отримує з Швейцарії в межах гуманітарної допомоги коагулянти та флокулянти для очищення питної води.

В урядовому комюніке також наголошується, що «пошук мирного вирішення конфлікту на сході України є пріоритетом у мирній політиці Швейцарії. Наша країна є п’ятим за обсягом донором гуманітарної допомоги Україні і спільно з Організацією з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ) допомагає у процесі мирного врегулювання конфліктних ситуацій». Із 2000 року через Бюро з розвитку і співпраці (SDC — Swiss Agency for Development and Cooperation) та Державний секретаріат з економічних питань (SECO — State Secretariat for Economic Affairs) Швейцарія бере участь у всіляких проектах і програмах в Україні, надаючи  фінансову та кадрову підтримку. 2015-2018 рр. на це Конфедерація виділила 100 млн швейцарських франків. Ще  1997 року Швейцарія й Україна підписали двосторонню угоду про технічну співпрацю, в межах якої у Києві було відкрито швейцарське Бюро з питань співпраці для координації програм допомоги в Україні. Швейцарія входить у десяток основних іноземних інвесторів в Україні. Розвитку економічних відносин з Україною багато в чому сприяла Угода про вільну торгівлю, укладена з ЄАВТ (Європейська асоціація вільної торгівлі), яка діє з червня 2012 року. За даними 2018 року, обсяг торгівлі між двома країнами оцінювався в 556 млн франків.

У березні цього року SECO опублікував Програму співпраці з Україною на 2020-2023 роки, в якій визначено 4 головні напрями, куди Швейцарія скерує свою допомогу: 1) мир, захист і демократичні інститути; 2) міста стійкого розвитку; 3) малі та середні підприємства і конкурентоспроможність; 4) охорона здоров’я. Усі напрями тісно пов’язані з гуманітарною ситуацією на сході країни, і відповідно, вся діяльність у межах Програми 2020-2023 поширюватиметься також і на східні області. Бюджет на чотири майбутні роки складає 108 млн швейцарських франків. На реалізацію програм цього року Швейцарія виділяє Україні 27 млн франків.

Емілія НАЗАРЕНКО, Берн, Швейцарія, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: