Днями у США оприлюднили звіт щодо втручання Росії у виборчі перегони. Запит на цю інформацію зробив ще колишній президент Барак Обама в останні дні під час перебування на посаді. Згідно з цим документом, розвідка має докази того, що ще до виборів 2016 року російські агенти втручалися в роботу сайтів та виборчих реєстраційних систем у семи штатах. Як повідомляє NBC News із посиланням на трьох американських високопосадовців, втручання зазнали штати Аляска, Аризона, Каліфорнія, Флорида, Іллінойс, Техас, Вісконсин. Водночас, усі співрозмовники ЗМІ погодилися на тому, що результати голосування не були жодним чином змінені. «До сьогодні шість з семи штатів заперечують втручання, базуючись на власних кібер-розслідуваннях. Це невідповідність, що підкреслює, наскільки непідготовлена, на думку деяких експертів, є Америка до наступної хвилі російського втручання, на що вказує розвідка», — йдеться в повідомленні NBC News.
Тим часом резонансну заяву щодо ситуації з імовірним втручанням Росії у виборчі перегони в США зробив керівник Агентства національної безпеки та очільник кіберкомандування адмірал Майк Роджерс. Зокрема, він наголосив, що президент США Дональд Трамп не надавав йому повноважень перешкоджати кібервтручанню Росії у вибори в країні, передає Голос Америки. «Мені ніколи не давали жодного конкретного наказу для того, щоб зробити додаткові кроки поза межами моїх повноважень», — сказав він. За його словами, російський президент Володимир Путін «очевидно, дійшов до висновку, що ціна (втручання у вибори в США) є низькою і тому він може продовжувати свою діяльність».
Як відповідь на такі заяви прес-секретар Білого дому Сара Сандерс лише повідомила, що адміністрація президента вживає низку кроків, щоб уникнути цього і в наступні тижні та місяці продовжить імплементувати їх.
«Зауваження Роджерса посилюють заяви, що зробили раніше він та інші топ глави розвідки в країні цього місяця, заявляючи, що Росія продовжує зусилля щодо втручання у політичну систему США та ставить за ціль вибори 2018 року», — так коментують заяву посадовця в статті The Washington Post.
«З БОКУ КОНГРЕСУ — ВСЕ БІЛЬШЕ РІШУЧОСТІ»
«День» звернувся до американіста, професора Київського університету імені Бориса Грінченка Олександра ЦВЄТКОВА з проханням прокоментувати ці новини:
— Це не перші факти про таке втручання. Все розвідувальне співтовариство США впевнене і дає у своїх звітах повідомлення про втручання та спроби кібератак на політичну систему країни.
Зараз ситуація у Вашингтоні в цій сфері критична, тому що з Білого дому не надходить прямих вказівок на посилення боротьби з втручанням з російського боку. Тому виникають запитання в Конгресу, особливо від Демократичної партії, чому не вживаються додаткові заходи. Адже наближаються проміжні вибори, які відбудуться в листопаді цього року, і є повна небезпека, що такі втручання будуть тривати.
У цьому контексті можна розглядати заяви адмірала Роджерса, що лише тих повноважень, які він має на сьогодні, не достатньо. За його словами, йому потрібні додаткові повноваження для того, щоб добитися більшого результату і гарантій того, що восени цього року не відбудеться такого втручання. Відповідь Білого дому говорить про те, що там намагаються знайти різні підходи до цієї справи. Наприклад, через Держдепартамент погоджено виділення 40 млн. доларів на протистояння російській і китайській пропаганді всередині країни. Але це трохи інший бік справи, адже це протистояння пропагандистським заходам преси. А кібератаки — це нове явище і на такому рівні їх ще не було, тому США зараз стоять перед викликом — чи зможуть вони досягти впевненого протистояння до осені, поки що не знають.
— На вашу думку, що має зробити Дональд Трамп, щоб США захистилися від російського втручання у вибори?
— Тут перетинається ціла мережа різних конфліктів і проблем. Президент, звичайно, не хоче, щоб такі заходи пов’язувалися з передвиборчою кампанією 2016 року і з тим, що кібервтручання з боку Росії допомогло йому виграти ці вибори. Це його особисте сприйняття, тому він не такий активний в наданні вказівок щодо посилення цієї боротьби. Тим більше, що комісія спецпрокурора з цього питання Мюллера теж підходить до цієї проблеми глибоко і зараз буде розглядатися питання порівняння бізнесу та доходів корпорації Трампа та всієї його сім’ї з точки зору, чи немає тут зв’язку з іноземними впливами. Тому це питання стоїть так гостро. З боку Конгресу — все більше рішучості, що потрібні спеціальні заходи від виконавчої влади і особливо від розвідувальних агентств. А з боку Адміністрації поки що йде більше напрямок підтримки публічних і громадянських ініціатив.
— А як ви прокоментуєте новину про те, що зятю Трампа — Джареду Кушнеру — обмежили доступ до державної таємниці?
— Зараз про це говорять тому, що це питання було остаточно вирішене, але воно дискутувалося протягом відносно тривалого часу. Це пов’язується з позицією глави адміністрації Білого Дому звузити коло людей, які мають доступ до документів вищого рівня секретності.
Мова про те, що зять Трампа матиме доступ лише до інформації по тих справах, які він безпосередньо курує за дорученням президента, тобто тільки в межах свого напрямку. До того він, як член сім’ї і як людина, яка має безпосередній доступ до президента в приватній сімейній формі, мав доступ до документів вищого рівня. Зараз це обмежено і вітається всіма політичними силами США.