Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Важке сусідство» і «бомба» з Канберри

Микола КУЛІНІЧ: «В Австралії відбулися дві події, які повернули українське питання у фокус внутрішньої політики»
29 листопада, 2016 - 12:28
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Днями в Австралійському національному університеті (Канберра) відбулася презентація книги провідного австралійського експерта з питань Східної Європи, професора Центру Європейських студій АНУ Джона Бесемереса «Важке сусідство» (A difficult neighbourhood).

Присутній на цій презентації посол України в Австралії Микола Кулініч так охарактеризував в телефонному інтерв’ю «Дню» цю книгу на понад 600 сторінках: «Для Австралії це виняткова подія, коли тут презентується так глибоко й об’єктивно написана книга з великою симпатією до України та дуже критична щодо Росії. Пан Бесемерес по-новому відкрив для австралійців об’єктивну ситуацію навколо агресії Росії і саме головне об’єктивну ситуацію щодо ролі України в Європі. Це перше таке видання, нічого подібного я не бачив в Європі. А для Австралії це раритет». 

За словами посла, Бесемерес фактично є єдиним серйозним знавцем Росії, України та Польщі і в цій книзі глибоко, чесно і правдиво розкриває руйнівну політику РФ стосовно своїх сусідів і самої себе протягом останніх десятиліть; аналізує основні віхи українсько-російського конфлікту, як мірило європейської та світової спроможності адекватно реагувати на виклики сьогодення. Книга захоплює не лише ґрунтовним аналізом та історичним матеріалом, а й оригінальною термінологією і чіткими висновками.

До речі, позитивний відгук про книгу «Важке сусідство» написав відомий аналітик і науковий співробітник Центру Russia/NIS у Французькому інституті міжнародних досліджень Бобо Ло, автор книги «Росія та новий світовий безлад»: «Це чудова збірка есе від провідного спеціаліста Східної Європи. Джон Бесемерес привносить життєвий досвід, глибоке розуміння, і гострий стиль на наступні теми, починаючи від військового часу і повоєнної Польщі до сучасної України та путінської Росії. У той час, коли двозначність стала новою нормальністю, його освіжаюча чесність як ніколи дуже потрібна».

Пан Кулініч відзначив, що на цій презентації було присутнє велике експертне середовище, яке всерйоз сприймає такі публікації, що формують суспільну думку в Австралії. При цьому він додав, на жаль, тут існує величезне поширення проросійських настроїв, відтак поява такої публікації є дуже своєчасною і корисною.

За словами посла, під час презентації пан Бесемерес фактично виголосив програму, як Заходу треба сприймати події в Україні. Зокрема, експерт застерігає, що погоджуючись на розповсюдження путінізму у частинах Східно-Центральної Європи зруйнує безпековий порядок, який виник після 1991 року, і завдасть шкоди ідеалу Європи єдиної і вільної, але це не забезпечить мир чи стабільність.

«Відчувши свободу незалежного національного існування, балтійські народи, українці, грузини і молдовани не сприймуть відновлення домінування, а в деяких випадках можливо навіть небажаної фінляндизації, яку нав’язує Росія, що і сама у даних обставинах може погрузнути в хронічну економічну кризу і цілком можливо, рано чи пізно, у внутрішню нестабільність», — сказав Бесемерес у своєму виступі, який є у розпорядженні «Дня».

На думку експерта, «на даний момент санкції можуть допомогти стримати Росію від подальшого поступу, якщо новий президент США не підірве їх. «Але Путін не проявляє жодних ознак відмови від своїх незаконних придбань в Україні або Грузії. Швидше за все, він, здається, схильний до подальшого збільшення свого військового тиску на країни-члени НАТО в Балтії і Польщі, нейтральній Фінляндії і Швеції», застерігає Бесемерес.

ЗАХОДУ УКРАЇНА ПОТРІБНА БІЛЬШЕ, НІЖ ЗАХІД УКРАЇНІ

Пан Кулініч також повідомив, що іншою важливою подією в Канберрі стали сенсаційні заяви на підтримку України доктора Філіппа Карбера, який є президентом Потомакської науково-дослідної фундації, професором Джорджтаунського університету. Він, зокрема, був радником прем’єр-міністра Великобританії Марґарет Тетчер та генсека НАТО Манфреда Ворнера. На прохання українського уряду, доктор Карбер протягом 2014—2016 років здійснив 25 візитів до зон бойових дій на Донбасі в Україні. Він пробув 177 днів у бойових підрозділах на лінії фронту і провів співбесіди з їх командувачами. Пан Карбер разом із генералом у відставці Веслі Кларком представили у липні 2014 року перший звіт «Уроки російсько-української війни» на закритій сесії Комітету Збройних сил Конґресу США.

За словами посла, пан Карбер робив брифінг при Міністерстві оборони Австралії, яке запросило його для надання об’єктивної і кваліфікованої експертної оцінки щодо російсько-української війни, а потім виступив перед академічним і експертним загалом. «І це була бомба. По-перше, він сказав, що Заходу Україна потрібна більше, ніж Захід Україні. І по-друге, зазначив генерал, що українська армія не лише є гідною, але що вона може прикрасити НАТО. Тому негайно потрібно приймати Україну до Альянсу», — процитував пан Куліч месиджі Філіппа Карбера.

І ці дві події, зазначив Кулініч, фактично повернули українське питання у фокус політики Австралії.

Залишається сподіватись, що наведенні обома спікерами аргументи сприятимуть незмінності позиції Австралії, яка запровадила санкції проти Росії за анексію Криму і агресію на Донбасі.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: