Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Життя трудне...»

28 лютого у ЦДАМЛМ України відбулася офіційна презентація «Щоденникових записів» Олександра Довженка
28 лютого, 2013 - 11:44
ОЛЕКСАНДР ДОВЖЕНКО ВИСТУПАЄ НА МІТИНГУ СЕЛЯН, ПРИСВЯЧЕНОМУ ВОЗЗ’ЄДНАННЮ ЗАХІДНОЇ УКРАЇНИ ТА УРСР (СЕЛО ДОБРОСИН ЖОВКІВСКОГО ПОВІТУ, 5 ЖОВТНЯ 1939 р.) / ФОТО НАДАНО ЦЕНТРАЛЬНИМ ДЕРЖАВНИМ АРХІВОМ-МУЗЕЄМ ЛІТЕРАТУРИ І МИСТЕЦТВА УКРАЇНИ

Як вже повідомляв «День» (див. публікацію від 26 вересня 2012 року), спільними зусиллями Державної архівної служби України, Федерального архівного агентства РФ, Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України та Російського державного архіву літератури і мистецтва було підготовлено унікальне видання з щоденниковими записами Олександра Довженка 1939—1956 років. Книжка обсягом 879 сторінок побачила світ у харківському видавництві «Фоліо», її вже можна придбати у книгарнях. 28 лютого у конференц-залі ЦДАМЛМ України відбудеться її офіційна презентація, у якій братимуть участь голова Укрдержархіву Ольга Гінзбург, директор ЦДАМЛМ Олена Кульчий, голова Національної спілки кінематографістів України й один із упорядників видання Сергій Тримбач, радник-посланник Посольства РФ в Україні Андрій Воробйов, керівник представництва Росспівробітництва Костянтин Воробйов, поет Борис Олійник, начальник Управління з організації архівних послуг Федерального архівного агентства РФ Андрій Юрасов, заступник директора РДАЛМ (Російський державний архів літератури та мистецтва) Галина Злобіна, директор видавництва «Фоліо» Олександр Красовицький.

У галереї ЦДАМЛМ України буде розгорнуто документальну виставку, присвячену життю та творчості видатного українця та класика світового кінематографу. Також можна буде відвідати меморіальний кабінет Олександра Довженка, який діє в архіві-музеї з 1984 року, та переглянути стрічку Михайла Донця «Олександр Довженко. Роздуми після життя», відзняту 1992 року на кіностудії Київнаукфільм.

Нагадаємо, у минулі десятиліття окремі частини щоденників Довженка неодноразово публікувалися, але наразі маємо найповніше видання (за словами кінокритика Сергія Тримбача, досі невідома частина тексту становить близько 20% — до 2010 року, за заповітом Юлії Солнцевої, дружини Довженка, рукописи зберігалися в РДАЛМ за умови обмеженого доступу), у якому відтворено обидві мови оригіналу (українські блоки продубльовано у перекладі російською мовою) та хронологічну послідовність тексту. Окраса книжки — Ґрунтовний науковий коментар та вклейки з численними фотографіями.

Значна частина представлених у виданні світлин — частина особового фонду Довженка в ЦДАМЛМ України, що містить 350 справ. Засновано його було 1979 року, і досі він постійно поповнюється документами, книжковими виданнями та музейними предметами. До його комплектування долучилися найближчі родичі кінорежисера — племінники Тарас Дудко та Сергій Нирковський, письменник Олександр Підсуха (він був чи не єдиним киянином, з яким Юлія Солнцева підтримувала дружні стосунки після смерті чоловіка), літературознавець Леонід Череватенко. Свого часу суттєвий внесок в архівну довженкіану зробили й завідувачка музею Київської кіностудії ім. О.Довженка Тетяна Дерев’янко, представники Українського фонду культури та Національної комісії з питань повернення в Україну культурних цінностей. Завдяки останній, зокрема, 1994 року було виготовлено копії з майже 2000 документів із фондів РДАМЛ та передано на батьківщину режисера, де його по-справжньому тільки починають відкривати.

Юлія БЕНТЯ
Газета: