Останній тиждень для учасників Літньої школи розпочався інтелектуальним підсумком дискусій, які прогятом цього місяця найактивніше публікували на шпальтах «Дня». Особливий гість — Оксана Пахльовська, зустрічі з якою дуже чекали, — не лише постійний автор газети, а також упорядник публіцистики Євгена Маланюка у серії «Бронебійна публіцистика».
Гостя одразу спрямувала розмову у відверте русло: «Не говоритиму обнадійливих слів. Говоритиму слова жорсткі».
Передусім учасники Літньої школи звернули увагу на обговорення актуальних подій, зокрема — святкування 1025-річчя Хрещення Київської Русі протягом останніх вихідних. Важливо, що цю тему «школярі» неодноразово порушували під час зустрічей з попередніми гостями, адже святкування річниці Хрещення мало б стати моментом повернення нашої історичної української ідентичності.
«Християнство — один з ідентифікаційних кодів Європи! До Мазепи українське православ’я було частиною європейської культури. Проте політичне православ’я — це антиєвропейська концепція. Це не просто політичне підпорядкування. Таке православ’я блокує будь-які модерні смисли української культури, які органічно у нас є», — наголосила Оксана Пахльовська.
Розмова з молодими журналістами охопила чималий спектр проблем, серед яких питання євроінтеграції України, перспективи для української молоді та загрози занепаду Європи.
У контексті питання про доленосне для України роздоріжжя Європа-Росія Оксана Пахльовська наголосила: «Росія — це анахронічна імперія. Її позиція зрозуміла. Але якщо ми хочемо йти у Європу, ми повинні подумати над тим, що ми можемо їй запропонувати».
Детальніше про зустріч читайте у наступних випусках «Дня».