Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«1000 кілометрів» історії

11 червня, 2002 - 00:00

Низку заходів, присвячену цьому ювілею, відкрила виставка-презентація найбільш цінних документів архіву для представників дипломатичного корпусу, акредитованого в Україні. Серед гостей були присутні Надзвичайні і Повноважні посли Федеративної Республіки Німеччина – Діттмар Штюдеманн, Королівства Швеція — Свен-Улоф Оке Петерсен, Латвійської Республіки — Андріс Вілцанс... Для новопризначеного Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Франція Філіппа де Сюрмена це була перша офіційна зустріч. На виставці були присутні голова Державного комітету архівів України Руслан Пиріг, заступник держсекретаря МЗС України Володимир Єльченко, директор Центрального державного історичного архіву України Ольга Музичук, що взяла на себе кропітку роботу з організації цього заходу.

На виставці у невимушеній обстановці під акомпанемент ансамблю старовинної музики Костянтина Чечені дипломати ознайомилися з раритетами, що вкрай рідко полишають архівні полиці. Украсою колекції Історичного архіву є Євангеліє XIII століття та виготовлене на замовлення митрополита Петра Могили (XVII ст.), універсали гетьманів України, документи часів Запорізької Січі й Гетьманської України, жалувані грамоти російських імператорів, рідкісні стародруки і давні картографічні матеріали; документи, пов’язані з діяльністю в Українi іноземних громадян — дипломатів, купців, військових, а також підбірки документів, що розповідають про взаємини країн світу з Україною. Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Швеція Свен-Улоф Оке Петерсон зазначив: «Україна завжди була фактом європейської політики. І якщо ви спитаєте на вулицях Стокгольма моїх співгромадян відносно того, хто такі українці, то абсолютна більшість не сплутають їх із росіянами і згадають про Полтавську битву, про гетьмана України Івана Мазепу. Шведи хотіли б розвивати так званий «історичний туризм», тому що битва під Полтавою була і залишається значною подією нашої спільної історії».

Співпраця з архівними службами Європи триває. Останнью знаковою подією стала передача архіву Й.-С. Баха до Нiмеччини. Формування національного архівного фонду — а це, за словами Руслана Пирога, 1000 кілометрів полиць (!) — дає певне уявлення про архівні здобутки України.

Сергій МАХУН, «День»
Газета: 
Рубрика: