Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

148 учнів навчатимуться в аварійних умовах

1 вересня, 2005 - 00:00

«Тут була духовна семінарія, перший випуск душпастирів відбувся у далекому-предалекому 1814 році», — повідомив директор школи Василь Кривак. За Радянської влади — семирічка імені Володимира Ілліча. Окрім учнів із Подільського, тепер дiти йдуть по науку ще із двох сусідніх сіл — Лучків і Нефедовець. Із новітньої історії найдавнішої будівлі відомо, що в одному із класів минулої зими упала стеля. «Не сталося біди. Бо уроків тоді, коли стеля впала, якраз не було», — розповідає директор. Уроків у цьому класі вже не дають. Парти винесли, кімнату зачинили на всі замки.

На світлу пам’ять про зразкову семирічку онукам тодішніх школярів залишилися лампочки Ілліча — по одній-єдиній у кожному класі, де стелі ще якось тримаються. «Освітлення дуже кепське: по два учні із трьох страждають на зниження зору. Санітарна служба приїжджає із району, вдається до штрафних санкцій. Мовляв, не калічте підростаюче покоління! А що вдієш?!» — бідкається Василь Кривак. «У 1992 році замовили проект, виготовили кошторисну документацію і почали будівництво нової школи. За рахунок колгоспу все зробили», – пригадує. Коли ж колгоспу не стало, почалися пошуки фінансів для продовження і успішного завершення будівництва. Зверталися до депутатів і кандидатів, до місцевих органів влади. Знайшли більше мільйона бюджетних гривень.

Однак щемливе передчуття шкільного новосілля виявилося менш довговічним, ніж стара будівля. Батьки учнів зробили одностайний висновок: гроші, за які має будуватися школа, безсовісно розкрадаються. А за вікном уже була весна 2005-го. Хтось сигналізував до місцевого УБОЗу.

— Оперативним шляхом встановлено, що колективне підприємство «Райагробуд» одержало із державного бюджету кошти через управління капітального будівництва облдержадміністрації для продовження будівництва середньої школи у селі Подільське, – розповів начальник відділення УБОЗу Євген Слабунов.

Тут-таки виявилося, що будівництво ведеться ударними темпами, як кажуть, лише на папері. «Відзвітували в органи статистики про 82,2-відсотковий рівень готовності школи, чи не вдвічі перевищили фактичний показник», — продовжив Євген Слабунов. — Отож прокуратура Кам’янець-Подільського району порушила кримінальну справу, провідним фігурантом якої став директор Кп «Райагробуд» пан Шевчук».

— Напередодні Дня знань відбувся суд. Феміда «дала» директорові Шевчуку п’ять років позбавлення волі із відстрочкою виконання вироку на рік, — повідомив голова Кам’янець-Подільської райдержадміністрації Анатолій Занюк. — Про те, аби повернути вкрадені гроші, не йдеться. Держава «знайшла» ще 400 тисяч гривень для завершення будівництва об’єкту в селі Подільське. Тепер є питання щодо того, кому ж доручити освоєння капіталовкладень.

Відтоді, коли у Подільському врочисто заклали перший камінь під будівлю нової школи, минуло 13 років. Історія зберегла відомості, що школу, до якої знову підуть учні Подільського, Почали будувати у 1791-му, а завершили — у 1792 році...

Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День», Хмельницька область
Газета: 
Рубрика: