Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

1941. – Без струму

14 грудня, 2000 - 00:00

Вчора Леонід Кучма дав відповідні розпорядження за результатами робочої поїздки до Вiнницької областi 9 грудня 2000 року, де він знайомився з ходом ліквідації наслідків стихійного лиха. Нагадаємо, що на початку тижня він вже підписав указ «Про оголошення окремих районів і міст Вінницької, Кіровоградської, Миколаївської, Хмельницької та Черкаської областей зоною надзвичайної екологічної ситуації». Згідно з Указом, до 15 грудня цього року буде запроваджено механiзм залучення будiвельних органiзацiй для проведення вiдновлювальних робiт у рахунок погашення їхньої заборгованостi перед бюджетом. У 2001 роцi мають бути передбаченi видатки з резервного фонду Кабiнету Мiнiстрiв для лiквiдацiї наслiдкiв та вiдшкодування збиткiв, завданих на територiї Вінничини внаслiдок стихiйного лиха. Мiнiстерству палива та енергетики доручено визначити конкретнi терміни вiдновлювальних робiт на електромережах областi та джерела їх фiнансування, сформувати комплексні бригади фахiвцiв з проведення аварiйно-вiдновлювальних робiт на Вінничині та забезпечити їх матерiально-технiчними ресурсами, а також поновити поставки до областi залiзобетонних опор вiд заводiв-виробникiв без попередньої оплати. ВАТ «Вiнницяобленерго»дозволено до 1 сiчня 2001 року використовувати на аварiйно-вiдновлювальнi роботи кошти, отримані вiд споживачiв. Мiнiстерству фiнансiв доручено вирiшити питання щодо надання областi позики з Державного бюджету в обсязi 20 млн. грн. у рахунок видаткiв 2001 року iз терміном погашення 1 грудня 2001 року.

На сьогодні у постраждалих районах ще залишаються відключеними понад пять тисяч ліній електропередач (25%) та 886 сільських телефонних станцій (44%). Знеструмлено 11 каналізаційних насосних станцій, 8 водозаборів, 10 хлібозаводів, 9 лікарень, 300 котелень. У той же час до постраждалих населених пунктів надійшло менше 6% необхідних для відбудови ліній електропередач опор і близько 7% проводів... Тим часом і на засiданнi Кабінету Міністрів України було вирiшено видiлити додатковi кошти областям, якi постраждали вiд стихiйного лиха. Вiнницькiй, Закарпатськiй, Кiровоградськiй областям додатково буде видiлено по 10 млн. грн.; Київськiй — 15 млн. грн. i Волинськiй — 8 млн. грн. Прес-секретар прем’єр-міністра Наталя Зарудна повiдомила, що збитки вiд стихiйного лиха, за iнформацiєю областей, оцiнюються в 760 млн. грн., але «уряд сумнiвається в об’єктивностi цiєї цифри».

Втім, поряд із сумнівами та звичними для нашого уряду «пожежними» заходами йому не завадило б зробити з нинішньої ситуації і якісь висновки. Адже навіть рядовий пожежник знає, що перепочинок між викликами він повинен використовувати або на навчання, або на те, щоб готувати усе необхідне для гострих ситуацій. Однак, як засвідчив початок зими, щоденне управління народним господарством у ручному режимі не залишає місця для планомірної роботи iз запобігання стихійним лихам й аварійним ситуаціям.

Перший заступник голови правління ВАТ «Кіровоградобленерго» (це одна з найбільш постраждалих областей) Володимир Чорнявський вказує, що через ручне управління фінансовими потоками в енергетиці підприємство тільки за останні чотири місяці недоотримало більше 10 млн. грн., які передбачалося вкласти у придбання аварійного запасу опор, дроту, ізоляторів, паливно-мастильних матеріалів тощо. І це за умов, коли з 34 тисяч кілометрів ліній електропередач Кіровоградщини майже 100%, за словами В.Чорнявського, майже вичерпали свій строк експлуатації. Чи ж могли вони вистояти під подвійним напором — стихії та ручного управління?

Таку ж думку висловлює і президент «Львівобленерго» Ярослав Шпак. Спираючись на досвід ліквідації аналогічної стихії в 1974 і 1980 роках, він відзначає, що причини слід шукати також і в тому, що лінії були в аварійному стані і їх просто своєчасно через відсутність коштів не відремонтували. На сьогодні, за словами Я.Шпака, компанія підійшла до зими з мінімальними резервами, підготовка експлуатаційників до зими гірша, ніж минулого року, а енергія через недосконалість ліній електропередач втрачається «просто безслідно».

...А потім, коли вже грім грянув, платники податків змушені оплачувати чужі помилки зі своєї кишені.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: