Цієї суботи, 25 вересня, у Києві відбудеться генеральне прибирання зелених зон та парків міста. Проведуть його волонтери проекту «Зробимо Київ чистим». Першу спробу навести у них порядок близько сотні молодих людей зробили у червні цього року. Тоді прибирання влаштували у 18 столичних парках, цього разу їхня кількість виросла до 25. Як кажуть, не пройшло й півроку, а результату волонтерської роботи як і не було: парки знову засмічені.
За рейтингом, який склали координатори проекту, наразі найчистішим парком Києва лишається Маріїнка. Передусім через те, що знаходиться у центрі міста, і комунальні служби прибирають тут частіше. А от парк «Бабин яр», Сирецький гай, парк Пушкіна, Попудренка, парк Перемоги, ліс біля вулиці Жукова, парк Партизанської слави, Труханів острів, парк Дружби народів, Оболонська набережна, Солом’янський ландшафтний пак, Протасів яр, Замкова гора, Аскольдова могила та багато інших потребують прибирання. Саме в них і відбудеться суботник, який організовує не міська влада, не держава, а жителі столиці власними силами. До речі, цього тижня Київська мерія розпочала місячник по благоустрою міста, але здебільшого йдеться про ретельніше прибирання комунальними працівниками закріплених за ними територій.
— Якщо оцінювати стан парків в цілому, то за стобальною системою вони мають балів 30, тобто — двійку. Найбільше проблем у тих парках, що знаходяться на околицях міста або у спальних районах. Комунальним службам не вистачає сил та коштів на їх прибирання. Наприклад, Сирецький парк «Дубки» взагалі прибирають раз на три дні, і то тільки по периметру, тобто те сміття, що видно з дороги, збирають, а в середину навіть не заходять, — розповів один з координаторів акції «Зробимо Київ чистим» Дмитро Малюта. — Великі проблеми з парками на Лівому березі, особливо з парком Партизанської слави. Деякі зелені зони з певних причини іноді взагалі не прибирають. Один час так було з парком у центрі, він знаходиться між фунікулером та Андріївським узвозом. Відповідають за прибирання відділення комунального підприємства «Київзеленбуд», але їм це не завжди вдається. Бо, наприклад, не в усіх парках достатня кількість урн, а це теж важливий чинник чистоти. Як показує практика Ленінградської площі, як тільки там з’явилися урни, сміття набагато поменшало. Найбільша проблема в тому, що не так багато людей готова взяти на себе відповідальність за чисте довкілля і почати щось робити. У нас є дуже багато ідей, як цього досягти. І ми спробуємо їх реалізувати на всеукраїнській акції, яка відбудеться наступної весни.
Та справа не тільки в тому, є сміттєві баки на вулицях міста та зелених зонах чи немає. Багато що залежить від самої людини. Недарма кажуть, що чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять. Та поки що цей принцип у нас не діє.