Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Амбіційні плани "української Діани"

25 жовтня, 1997 - 00:00

Вирушаючи на зустріч з народним депутатом, колишнім президентом корпорації ЄЕСУ, а нині - одним з організаторів і лідерів "Громади" Юлією Тимошенко, яка має імідж Діани в українському виконанні, кореспондент подумки клявся не піддаватися чарам. Повірте, це давалося нелегко.

Ми сиділи в поки що не обладнаній за "єесушними" стандартами кімнаті, за далеко не новим канцелярським столом. Матова шкіра здавалася темною на тлі русявої чілки й, майже, чорних блискучих зіниць, видаючи південний темперамент, стримуваний слов'янським менталітетом.

Її щойно звинуватили в тому, що вона пішла з газового ринку в політичні ігри. Й вона миттєво відповіла: "Ні, це нас пішли з політичних міркувань". Й відразу перейшла в атаку на уряд, в якого в сьогоднішній кризовій обстановці немає важливіших справ, аніж обговорювати на своєму засіданні питання про розгром ЄЕСУ.

За словами Юлії, на сьогодні корпорація витримала понад 15 перевірок, зокрема й усіма силовими структурами. "Вони практично нічого не знайшли. Ми працюємо згідно з законом".

Утім, тут же уточнила: штрафи становлять 390 тисяч гривень. "При нашому обігові - це ніщо. Хтось не там поставив кому, переплутав бухгалтерську проводку - ми не з усім згодні, але з такою сумою в арбітраж не підемо".

- А ваші газові борги?

- Близько $40 млн.

- А Ігор Бакай сказав: $70 млн.

- Це означає, що вони вже стільки пені нарахували, але це ми відсудимо.

- Вас сьогодні переслідують?

- Нас хочуть знищити! Але це - неможливо. Бізнес у нас диверсифікований. Підемо в фінансовий ринок, сільське господарство, залізорудну промисловість, металургію, машинобудування. Ми, власне, вже там. Ми піднімали заводи, робітників шукали по домівках, вони вже не вірили, що коли-небудь працюватимуть. Ми жодному підприємству не перекрили газ, не порушили жодної справи про банкрутство.

- Чи не є нинішнє цькування платою за ваш монополізм на газовому ринку?

- Ми не могли бути монополістами, постачаючи лише 15 - 18% від загального обсягу імпортованого газу. Єдине: нам не заважали працювати. Це - правда. Але ж так і мусить бути. Уряд і газотрейдери повинні працювати дружно.

- Чи ви працюватимете наступного року на газовому ринку? Чи ви подаєте свою заявку?

- Так. Але не раніше, ніж буде скасовано постанову Кабміну №1027 про порядок роботи. Таких умов не витримає ніхто з газотрейдерів. Це бар'єр, який зможуть подолати лише "свої". Ми вже маємо концепцію поставок газу й пропонуватимемо її у Верховній Раді. Коротко - її суть така: підприємства самі визначають собі газотрейдера. Але той обслуговуватиме не тільки їх, а й компобут, населення й решту промисловості, витягаючи її з провалля. В нас 70% неплатоспроможних підприємств. Якщо не дати їм газу - це суцільне безробіття, соціальний вибух. Кому це потрібно?

Далі я запитував її про амбіції, а вона говорила про свій максималізм, як тепер кажуть, максималізм "за життям". Сьогодні він спирається на "Громаду", очолювану Павлом Лазаренком.

- Чи не заважає вам його негативний образ?

- Його створено штучно, тож незабаром він забудеться. (Й далі було видано справжній панегірик: кревно зацікавлений, винятково національні інтереси, справжній сумлінний працівник, словом, "розумник і комсомолець").

- Як справи в "Громади"?

- Наступного тижня оголосимо склад тіньового, ні, перепрошую, правильніше - альтернативного кабінету. У нас уже є програма виходу з кризи, є проект податкового кодексу.

- Чи не народить "Громада" Президента України?

- Усе покажуть вибори Верховної Ради. Лише після них можна буде щось вирішувати.

- Чи монолітна "Громада"?

- Я мрію, аби в нашій партії не було монолінії. Нехай буде багато думок. Гадаю, згодом нам удасться їх консолідувати, й саме тоді альтернативний кабінет перетвориться на діючий.

- А хто ввійде до вашого тіньового кабінету? Яка ваша роль у ньому?

- До певного часу я не хотіла б говорити про це.

Й тут у кімнату зазирнув колишній керівник виборчого штабу Леоніда Кравчука, перший амбасадор України в США Олег Білорус. Подумалося: один портфель уже вручено.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, "День"
Газета: 
Рубрика: