У рамках оголошеного ЮНЕСКО 2013 року Роком Амосова і на честь сторіччя від дня народження видатного кардіохірурга-новатора група українських кінематографістів та ініціативна група Олександра САМСОНЕНКА оголосила про старт кампанії зі збору документальних свідчень. Зібрана інформація про академіка стане основою для повнометражної документальної кінострічки «Амосов: сторіччя», а також посприяє поповненню інтернет-ресурсу amosov.org.
«Ми між собою називаємо Миколу Михайловича людиною епохи Відродження. У ньому органічно поєднувалося все — і тілесне, і духовне, і інтелектуальне. Цей фільм повинен бути таким же. Ми хочемо створити кіно, яке матиме цінність передусім як документальне свідчення. У нашої нації є проблеми з пам’яттю, і якщо з цим нічого не робити, то ні до чого доброго ми не прийдемо», — зазначив сценарист і режисер Сергій ЛИСЕНКО на прес-конференції, що відбулася в Національному музеї медицини України. Також організатори представили короткий відеоролик зі спогадами найстаршого (66 років, потрійний порок серця) пацієнта Олександра Гончаренка, прооперованого М. М. Амосовим 52 роки тому.
Прем’єра повнометражного фільму «Амосов: сторіччя» запланована на перші числа грудня в режимі обмеженого показу, і на даний момент, згідно з інформацією ініціаторів проекту, зібрано орієнтовно 75% бюджету для її здійснення.
За словами Катерини Амосової, доньки кардіохірурга і ініціатора зйомок, майбутня кінострічка покликана показати її батька багаторакурсно — як лікаря, який розробив перший в Україні АШК (апарат штучного кровообігу), кібернетика, літератора, громадського діяча і філософа, а також торкнутися теми морального боргу та його виконання.
Нагадаємо, що за час своєї лікарської практики Н. М. Амосов урятував приблизно п’ять тисяч пацієнтів, а 2008 року його визнали другим після Ярослава Мудрого великим українцем за результатами опитування громадської думки в проекті «Великі українці».