Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Антипрезидентські посиденьки

Вадим КАРАСЬОВ: «4 вересня відбудеться не сесія, а збори депутатів»
29 серпня, 2007 - 00:00
МАЛЮНОК АНАТОЛІЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХІВУ «Дня»

Схоже, в Партії регіонів не почули Віктора Ющенка, коли він у понеділок заявив, що «парламент не піде в авральному режимі робити ревізію законів». Учора регіоналка Раїса Богатирьова закликала Президента припинити указ про дострокові вибори хоча б на півгодини, щоб проголосувати за скасування недоторканності й пільг. «Нашим конституційним обов’язком є продовжувати розгляд у парламенті тих питань, які необхідні для життєдіяльності країни. Особливої ваги проблеми пов’язані, наприклад, з тендерними закупівлями. Без їхнього вирішення не можна закупити ліки для лікарень, обладнання для шкіл і так далі», — додала вона.

Але, звісно, найактивніше «неконституційні посиденьки» (так цю сесію називає опозиція) лобіює спікер Олександр Мороз. Мовляв, з 4 вересня запланований сесійний тиждень, чого б парламентаріям зрікатися ними ж складених свого часу планів? «Обов’язок кожного депутата прийти на сесію», — підкреслив учора головний соціаліст. Мороз упевнений, що сесія буде відкрита навіть у разі неприсутності на ній 300 депутатів.

Нагадаємо, несподівано на бік своїх опонентів стали комуністи. У понеділок лідер КПУ Петро Симоненко заявив, що не бачить необхідності брати участь у позачерговій сесії Верховної Ради з порядком денним, сформованим спікером Морозом. «По-перше, комуністи прийдуть до парламенту, якщо в сесійній залі буде не менш як 300 депутатів, які проголосують за зміни до Конституції в частині зняття недоторканності й ліквідації посади Президента», — підкреслив Симоненко.

«І по-друге, після ухвалення цих рішень учасники Коаліції національної єдності повинні відмовитися від участі в незаконних позачергових виборах», — додав він. Очевидно, що ці умови абсолютно нереальні. Але ризикнемо передбачити, що комуністи все- таки дадуть себе переконати старшим товаришам і прийдуть на антипрезидентські посиденьки.

Ми запитали політолога Вадима КАРАСЬОВА: бути чи не бути засіданню сесії нинішнього складу Верховної Ради. І як зрозуміти демарш комуністів?

— Тут треба розібратися в поняттях. Сесія 4 вересня не відбудеться, бо Верховна Рада нелегітимна. А от чи відбудуться збори депутатів? Швидше за все, так, такі збори відбудуться. Підкреслюю, збори депутатів, але не сесія Верховної Ради. Усе-таки в політиці й у праві слід акуратно обходитися з термінологією.

Звісно, ці збори — PR і контр-PR проти передусім «Нашої України — Народної Самооборони», які на електоральних знаменах написала своє головне гасло — ліквідація депутатської недоторканності. З другого боку, коаліції слід продемонструвати безперервність законодавчої влади й зафіксувати у свідомості виборця, що Верховна Рада не пішла, не розпустилася, а продовжує функціонувати в сесійному режимі.

Як розцінювати вимоги комуністів? Комуністи вже зараз готуються грати першу скрипку в політичному оркестрі. Вони вже приміряють на себе фрак солістів у можливій майбутній коаліції з Партією регіонів.

Друге. Комуністи хочуть показати передусім своїм виборцям, що для них збори депутатів мають більш глибокий сенс, ніж PR. Вони хочуть зафіксувати свої інтереси в значній мірі — говорять про імпічмент Президента, про зміни Конституції. Тож ніякого демаршу, ніякої гри на розпад коаліції тут немає. Є просто спроба використати ситуацію навколо зборів депутатів на свою, в тому числі й електоральну, користь. (Розширене інтерв’ю з Вадимом Карасьовим читайте в наступному номері «Дня»)

Олена ЯХНО, «День»
Газета: 
Рубрика: