В експозицію увійшли роботи 24 сучасних художників із різних країн, зокрема Назара Білика, Марші Смайлак, Анни Шабуніної, Ігоря Коновалова, Сета Чваста, Дебори Джил, Майкла Мадора, Кейсі Меткалф...
Творче об’єднання «Клініка Дорошенка Грищенко» вже вдруге ініціює Міжнародний проект «АУТ». Нагадаємо, що перша виставка в межах цього проекту відбулася у квітні минулого року та представила живопис, інсталяції, фотографії, графіку, відеоарт, у яких митці «проявили» особливий світ аутичної людини. Саме таке «проявлення» передусім є метою організаторів проекту й цього разу.
— «Аут» — це не те саме, що аутизм, це, скоріше, вихід за межі стандартів, а оскільки мистецтво — це ліки для суспільства, саме тому важливо, щоб ця ідея жила і реалізувалася, — переконана Оксана ГРИЩЕНКО, співзасновниця ГО «Клініка Дорошенка Грищенко».
Важливо також привернути увагу суспільства до проблеми аутизму. Як відомо, ще 2008 року ООН оголосила 2 квітня Всесвітнім днем аутизму, тоді як у державах пострадянського простору ця проблема досі, по суті, залишається поза правовим полем. Донедавна в Україні аутизм навіть не діагностували. Утім, проблема аутизму насправді є доволі неоднозначною.
Цьогорічний куратор проекту, доктор медицини за фахом, Коан Джефф БАЙЗА (Нью-Йорк, США) в матеріалі, присвяченому проекту «АУТ-2011: Нейрорізноманітність», пише: «Є такі, які приписують аутизму патологічність, порушення, що створюють істотні незручності здоровим індивідам. Протилежну думку висловлюють прихильники нейрорізноманітності, зазначаючи, що аутисти не мають порушень, а, скоріше, мають інший тип організації, що полягає в осмисленні та сприйнятті світу інакше. Вони не хочуть, щоб їх лікували, вони хочуть, щоб їх зрозуміли». Коан Джефф БАЙЗА вважає, що «нетиповий або дещо відмінний нейророзвиток є нормальною людською варіацією, яка має бути визнаною та прийнятою як звичне явище на рівні біо- та культурної різноманітності».
Одним із кроків до такого визнання і є проект «АУТ», який демонструє інший тип сприйняття світу, пов’язаний з особливим способом обробки інформації, в тому числі мови, звуків, зображення, світла, текстури, смаку, що втілюється в мистецьких творах.
Одні з найвиразніших на цьогорічній виставці — знімки, що фіксують відбитки світла на воді. Їхній автор — Марша СМАЙЛАК, яку називають фотографом-синестетом.
— У моїх роботах насправді немає якогось основного повідомлення. Я просто помічаю речі, які інші люди ігнорують, — каже Марша. — Відбитки світла на воді, як і сни, ніколи не повторяться, але завдяки камері їх можна зафіксувати. Я не знаю, чи можу я створювати «нормальні» знімки. Я маю декілька таких, але ті світлини, що представлені на виставці, навіть якщо вони виглядають як пейзажі або щось на зразок того, є втіленням моїх емоцій. Я роблю знімок, коли відчуваю певний внутрішній поштовх. Немає жодного особливого методу для того, щоб створювати такі знімки, я не маніпулюю водою. Справжній виклик для мене — схопити те, що природа відкриває лише на декілька секунд.
Проект «АУТ» експонуватимуться в Музеї сучасного мистецтва до 7 травня 2011 року.