Високий рівень травматизму на підприємствах вугільної галузі — одна з найгостріших проблем в області. Якщо говорити мовою цифр, то, згідно зі статистикою, минулого року на шахтах Луганщини сталося 88 відсотків вiд загальної кількості всіх нещасних випадків на виробництві, причому тенденції до зниження цього показника явно не намічається. А нинішнього року цей відсоток перевалив за 90.
Як свідчать матеріали прокурорських перевірок, основною причиною загибелі та каліцтва людей на вугільному виробництві стало порушення техніки безпеки, ігнорування законодавства про охорону праці, зниження технологічної і трудової дисципліни. Причому останнє спостерігається як у простих шахтарів, так і в керівників усіх рівнів. Не менш серйозна проблема — критичне зношення основних фондів підприємств. Наприклад, майже половина шахтних підіймальних стволів працює з терміном експлуатації, який уже минув. Підсумок такого становища трагічний: унаслідок обриву людського підйомника на шахті «Краснодарська-Південна» Холдингової компанії «Луганськвуглебудрестуктуризація» було травмовано 13 гірників, двоє з них — смертельно.
Як зазначалося недавно на колегії обласної прокуратури, причини нещасних випадків на шахтному виробництві не завжди можна пояснити складною фінансово-економічною ситуацією підприємств, унаслідок чого вони не мають можливості забезпечити своїх робітників усім необхідним для безпеки праці — гарною вентиляцією, приладами та апаратурою аерогазового контролю та вмісту метану, а також одягом, респіраторами тощо. Причина в іншому — в зловживаннях керівників шахт і холдингових компаній під час використання державного майна і коштів.
На думку прокурора області Володимира СОЛОДКОГО , дієвий нагляд за дотриманням законодавства про охорону праці на шахтах прокуратура виконає лише в тому випадку, якщо за нею залишать наглядові функції за дотриманням вимог чинного законодавства всіма підприємствами, організаціями та установами. Адже Конституцією України ці повноваження за органами прокуратури залишені тільки на перехідний період. Прийняття нового Закону України «Про прокуратуру», який перебуває сьогодні на розгляді у Верховній Раді і який передбачає закріплення за прокуратурою право від імені держави здійснювати нагляд за дотриманням і застосуванням законів, на думку прокурора області, відповідає нинішньому стану суспільства.