ДАІ та представники бізнесу знайшли, як їм здається, спосіб боротьби з нетверезими водіями.
Скільки б не повторювали фахівці, що водії несуть відповідальність не тільки за себе, а й за життя інших громадян, ситуація на автошляхах лишається незмінною. Щодня на дорогах України гинуть сотні людей: за даними Департаменту ДАІ, щогодини в Україні реєструється 4 ДТП, а в середньому за добу на автошляхах гине 16 людей. Основні причини — порушення правил дорожнього руху та водіння у нетверезому стані. Аби посилити відповідальність водіїв на дорогах, Державна автомобільна інспекція МВС України разом із представниками бізнесу розпочинають спільний проект — «Не пий за кермом». Основне його завдання — зменшити кількість водіїв, що сідають за кермо у нетверезому стані.
— Упродовж першого півріччя 2008 року працівники ДАІ зафіксували понад 200 тисяч випадків, коли водії керували автомобілями в нетверезому стані. Це у півтора рази більше, ніж торік, — зазначив заступник начальника Департаменту ДАІ МВС України Олег Трохименко. — З початку року у дорожньо-транспортних пригодах, що сталися з вини нетверезих водіїв, загинуло 210 людей і ще понад дві тисячі отримали травми. Саме така невтішна статистика і змусила нас розпочати новий проект.
Найперше, що пропонують зробити працівники ДАІ, — провести роз’яснювальну кампанію серед водіїв- початківців (за підтримки компанії «САН ІнБев Україна»). Так, через кілька тижнів у всіх автошколах України у рамках проекту «Не пий за кермом» запровадиться спеціальний курс — безпечного та відповідального керування автотранспортом. По суті, це спосіб психологічного впливу на водіїв, який вчитиме: пити за кермом — вкрай небезпечно.
Такі курси — не новинка у країнах Заходу. За словами пана Трохименка, завдяки подібним проектам у Бельгії, Чехії та Бразилії кількість горе-водіїв зменшилась на 17%. На такий же ефект сподіваються і в Україні. Тому, перш ніж отримати водійські права, учні автошкіл переглянуть відеофільм про наслідки водіння у нетверезому стані. Як розповів в.о. директора з корпоративних зв’язків ВАТ «САН ІнБев Україна» Володимир Косенков, фільм знятий на реальних подіях і відтворює історію жінки та трирічної дитини, що стали жертвами п’яного водія.
— Переглянувши фільм, майбутні водії отримають відповіді на безліч питань: чому водії сідають за кермо у стані сп’яніння і не замислюються над наслідками свого вчинку, які заходи вживає ДАІ, щоб боротися з нетверезими водіями, але найголовніше — фільм доводить, що ця проблема стосується кожного із нас, — продовжив Володимир Косенков. — Усі, хто складатиме іспити на права, переглянуть спеціальний відеоролик «Не пий за кермом», який несе ту ж ідею, що й 20 хвилинний фільм. Такожусі випускники автошкіл отримають наклейки на лобове скло з нагадуванням, що пити за кермом небезпечно. А на додаток — під час отримання водійського посвідчення складуть присягу: ніколи не пити за кермом.
Такі заходи боротьби з нетверезими водіями здаються, на перший погляд, наївними та нереальними, адже поведінка водія на дорозі залежить тільки від нього самого: сьогодні він склав присягу, а завтра став винуватцем ДТП. Проте експерти переконані, що такий курс підвищення відповідальності позитивно вплине хоча б на тих водіїв, у яких тільки-но формується стиль поведінки на дорозі.
Невирішеним лишається питання — як бути з тими, хто уже має посвідчення водія, адже проект «Не пий за кермом» на них не розрахований? У ДАІ стверджують, що поки що з такими водіями боротимуться тільки позбавленням водійських прав (наразі це найвищий спосіб покарання за водіння у нетверезому стані). Можливо, ситуація зміниться після того, як парламентарії приймуть закон: за керування автомобілем у стані алкогольного сп’яніння стягуватимуться штрафи та відбиратимуться транспортні засоби.