Конфлікт навколо розбудови «Мистецького Арсеналу» досі лишається невирішеним (про його причини «День» повідомляв у попередніх випусках). Президент України наголошує, що музейний комплекс треба реставрувати до кінця 2009 року. Архітектори столиці підтримують реставраційні роботи, але виступають проти забудови музею культурними закладами, які можуть з’явитися тут після завершення архітектурного конкурсу (ініціаторами конкурсу виступили дочірнє підприємство «Мистецький Арсенал» разом із міжнародною фірмою Phashe-1). Також фахівці зауважують, що приватні інвестори, які виграють конкурс на будівництво культурних об’єктів, не захочуть ділитися прибутками з музеєм, як це передбачають умови конкурсу.
Конкурсна програма на забудову Арсеналу й досі не узгоджена із українським законодавством, Генеральним планом Києва та правоохоронними нормами. Наразі київська організація Національного союзу архітекторів звернулася до ДП «Мистецький Арсенал» з вимогою виправити умови конкурсу найближчим часом (лист було відправлено 26 березня).
— Після звернення до ДП «Мистецький Арсенал» відбулося засідання журі міжнародних архітекторів, які наполягли на створені комісії, щоб детально вивчити умови конкурсу. Через це ДП «Мистецький Арсенал» відклав розгляд заявок учасників на сім тижнів, — розповів президент київської організації Національного союзу архітекторів Ігор Шпаров. — Нині міжнародні архітектори з’ясовуватимуть, як раціонально використати територію музейного комплексу для створення справжнього «Мистецького Арсеналу», а не комерційного об’єкту. Міжнародних учасників журі здивувало, що конкурс оголошено на територію, яка має високу культурно-історичну цінність, оскільки входить до «Київської фортеці» — пам’ятки XVIII століття. Це означає, що будувати на території «Мистецького Арсеналу» взагалі не можна. У програмі ж конкурсу, що представлена на сайті ДП «Мистецький Арсенал», про це не сказано ні слова.
Ще одне суперечливе питання конкурсу — нові об’єкти (3-зірковий готель, апарт-готель, мистецькі апартаменти, творчий центр з офісами) мають з’явитися на музейній території площею 9,8 га. Якщо це станеться, то існування музейного комплексу опиниться під загрозою, бо ці апартаменти просто витіснять його. За словами пана Шпарова, обираючи переможця конкурсу, журі звертатиме увагу на досвід реалізації подібних великих комплексів за кордоном і досвід роботи з бюджетними коштами у великих розмірах, щоб уникнути фінансових конфліктів.
Натомість у ДП «Мистецький Арсенал» сподіваються, що ніякого конфлікту між інвесторами та керівництвом музейного комплексу не буде. Як розповів начальник департаменту розвитку ДП «Мистецький Арсенал» Микола Скиба, реставраційні роботи, які проводяться нині на території музейного комплексу, та конкурс архітекторів здійснюється з державного бюджету, а створення нових суб’єктів матиме кілька джерел фінансування: державні кошти, благодійні та інвестиційні. До речі, нині завершилася відбіркова процедура конкурсу і визначено учасників для першого етапу конкурсу (зі 132-х заявників у конкурсі візьмуть участь лише 25 архітекторів, серед них — два українські).
Дещо загострює ситуацію Постанова Кабінету Міністрів № 277 від 26 березня 2008 року про фінансування конкурсу на «Мистецький Арсенал». Відповідно до закону, конкурс має здійснюватися за державні кошти, а будівництво — тільки за приватні. Хто ж отримуватиме прибутки від оновленого музейного комплексу, «День» спробує з’ясувати.