Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Без аналогів у природі

У Києві відбулася виставка рідкісних кактусів
18 липня, 2002 - 00:00

Якщо вірити астрологам (без порад яких нині мало хто обходиться), єдиним гарним знаком вчорашнього 9-го дня Місяця був квітучий кактус. А тому щиро хочеться поздоровити з тотальним везінням всіх, хто відвідав учора територію Центру садівництва «Агрус» (в районі ст. м. «Нивки»), де відкрилася друга Національна виставка кактусів та інших сукулентних рослин. Експозиція нараховує близько двохсот рідкісних видів флори високогірних пустель Північної Америки та Африки з колекцій Ботанічного саду ім. академіка А.В. Фоміна (більш відомого як Старий ботанічний), фірми «Квіти Україні» та приватних колекцій.

Дещо смішна назва виставки «Колюче диво», проте якнайкраще описує і саму експозицію, і ставлення до цих рослин людей, які десятиріччями захоплені їх колекціонуванням і культивацією. Кактуси — екзоти як за обмеженістю ареалів зростання, так і за «зовнішніми даними»: різноманiттям форм, барвистістю опушення, колючок чи квіток. Багато з видів, на жаль, перейшли в розряд екзотів навіть для свого історичного середовища існування — вже зникли чи під загрозою зникнення, говорить колекціонер зі стажем Арлен Буренков.

Парадоксально, якщо вдуматися, але в останні роки відбувається зворотний процес: людина не забирає з природи, а повертає колись узяте — деякі кактуси, вирощені в колекціях, висаджують там, звідки вони родом, але де «встигли» виродитися. Цим пояснюється і досить висока вартість окремих рідкісних видів — ціна дорослої рослини може сягати трьохсот умовних одиниць. Самі кактусознавці про фінансовий бік даного заняття говорять неохоче. Що цілком зрозуміло, оскільки в колах справжніх спеціалістів котирується дещо інша «валюта»: естетичне задоволення. Ефект від споглядання квітучої колекції, на їхнє переконання, не поступається такому дієвому виду релаксації, як спостереження за рибками в акваріумі. І при правильному «нагляді» добитися віддачі, тобто щорічного цвітіння, можна не тільки в спеціальних тепличних умовах, а й в «скромній» домашній обстановці. Головний принцип догляду за примхливими, але здатними пристосуватися екзотами, простий — «не зашкодь».

Наталя МЕЛЬНИК, фото Леоніда БАККА, «День»
Газета: 
Рубрика: