Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Без траншу

Україні треба протриматися до весни
10 листопада, 2009 - 00:00

У суботу економічно активна й не схильна до грипозної паніки частина населення України також отримала привід для переживань. Директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду Домінік Стросс-Кан у інтерв’ю Телебаченню Рейтер повідомив, що МВФ відновить роботу з Україною лише після президентських виборів, призначених на січень 2010 року. Власне, така позиція Фонду була цілком передбачуваною. Головний кредитор України відверто заплющував очі на невиконання нашим урядом майже всіх зобов’язань, прийнятих відповідно до спільних документів з МВФ, але на всіх етапах послідовно виступав проти Закону про підвищення соціальних стандартів, який наприкінці жовтня підписав Президент України Віктор Ющенко. Противники цього документа, які спиралися ще й на позицію МФВ, наполягали на тому, що для втілення такого рішення в життя країна не має достатніх ресурсів, і передбачали, що на додаток до цього вона може позбутися ще й чергового четвертого траншу кредиту stand-by (3,8 мільярда дол.). Як у воду дивилися... Закон про підвищення мінімальних зарплат був ухвалений і підписаний Президентом України Віктором Ющенком.

Реакція МВФ не забарилася. Стросс-Кан і його колеги, яких досить жорстко «пресувала» ще й українська опозиція, прозоро натякаючи, що в разі свого приходу до влади може відмовитися обслуговувати отримані попереднім урядом «політичні» кредити, виявили цілком нормальну для кредитного співтовариства обережність. «Зараз — особливий період, — сказав директор-розпорядник МВФ, — тож, напевно, нам треба почекати результату виборів, аби мати можливість продовжити роботу з урядом».

Розуміючи, що затримка з фінансуванням від МВФ ставить перед країною нові виклики, ні опозиція, ні литвинівці, які всупереч коаліційній солідарності підтримали закон про стандарти, не взяли на себе відповідальності за небезпечне «непорозуміння» з МВФ. Відповідати довелося Президенту. І він, згідно з перевіреною століттями практикою, відразу ж перейшов від оборони до наступу, звинувативши уряд у «програші» траншу. «Я переконаний, що МВФ не дасть Україні чергового траншу, оскільки це повне ігнорування Меморандуму», — заявив Ющенко. Він сказав, що для України «дуже важливо продовжити програму з МВФ», але підкреслив, що не бачить своєї провини в рішенні МВФ відмовити Україні в черговій порції кредиту. Це Кабмін, на думку Президента, не виконав п’ять із шести пунктів своїх зобов’язань. Крім того, він стверджує, що відшукав джерела фінансування проблемного закону, й нагадує про запропоновані ним парламенту зміни до держбюджету. «Ну, по-перше, я даю відповідь на джерела, які не ускладнюють ані роботу уряду, ані Міжнародного валютного фонду», — сказав Ющенко. При цьому він звинуватив прем’єр-міністра Юлію Тимошенко, що вона також підвищувала зарплати, але тільки певним категоріям бюджетників, які зазвичай беруть участь у виборах, — листоношам, медикам, сільським головам. «Це несправедлива соціальна політика», — зазначив Глава держави, підкресливши, що його рішення торкалося всіх громадян України.

Як позначиться відсутність траншу МВФ на громадянах України? Відповідаючи на це запитання, керівник інформаційно-аналітичного центру Forex Club Микола Івченко зауважив, що вона може викликати зростання заборгованості із зарплат, пенсій, стипендій, оскільки черговий транш Фонду мав покривати дефіцит держбюджету, а отже, зокрема, й витрати на підвищення соціальних стандартів. Емісійний ресурс — Національний банк України — на сьогодні не збирається фінансувати витрати бюджету, тому експерт не прогнозує до нового року девальвації гривні. При цьому він зазначає, що на готівковому ринку можливі незначні спекулятивні стрибки, однак не більш як на декілька тижнів.

Експерти компанії Astrum Investment Management побоюються, що найближчими тижнями, у зв’язку із затримкою виділення чергового траншу МВФ, уряд посилить тиск на Нацбанк, що залишається «кредитором останньої інстанції». «Ми також чекаємо, що уряд у ті два місяці 2009 р., що залишилися, докладатиме додаткових зусиль для витягування фінансових ресурсів з державних компаній», — вважають експерти. У той же час, вони пояснюють рішення МВФ тим, що Фонд намагається уникнути залучення до української передвиборної ситуації, й передбачають, що четвертий транш можуть виділити Україні навесні.

Протримаємося? Однозначної відповіді поки немає. Як сказав «Дню» генеральний директор Аналітичного центру «Бюро економічних і соціальних технологій» Валерій Гладкий, «якщо будуть ухвалені рішення в бюджетній сфері й щодо «Нафтогазу» в тарифній політиці, то протримаємося, а якщо в цих напрямках нічого не робитимуть, то хоч би скільки нам давали траншів, нас ніщо не врятує».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: