Неабияка суперечка розпалилася через 39 квадратних метрiв у самому серці Києва. Невелике приміщення на вулиці Червоноармійській, 26, починаючи з 1945 року, належало сектору відділу комплектування Національної науково-технічної бібліотеки України. Але 2003 року, коли закінчився договір про оренду, Голосіївська районна рада відмовилася його продовжувати. «Спочатку влада робила відписку на пожежну станцію, потім на санепідемстанцію, — розповідає заступник директора бібліотеки Олександра Москаленко. — Остання дала позитивну для нас відповідь. Щоправда, пожежники зазначили деякі недоліки, але як ми можемо їх усунути, якщо будівлю нам не передають в оренду?».
Так бібліотека, фактично не маючи жодного права на приміщення, протягнула понад чотири роки. Співробітники писали листи і прохання, але у відповідь чули відмови. А буквально днями телефоном отримали запрошення взяти участь у комісії із звільнення приміщення... До відділу комплектації з’явилися депутати Голосіївської райради, які, до речі, спочатку навіть відмовлялися назвати свої імена і прізвища. Вони і розповіли, що насправді будівлю п’ять місяців тому приватизували, таке рішення ухвалила на сесії Київрада.
Як виявилося, новий власник — туристична фірма. «Я чотирнадцять років простояла в черзі, щоб отримати приміщення, — розповiдає директор турфірми Лариса Олексіївна. До речі вона також відмовилася назвати своє прізвище. Просто детектив якийсь! — Юридично бібліотека тут перебуває не законно. Це просто самозахоплення. Вони мають інші приміщення, а цей метраж ролі не грає. Вони можуть перенести свої книги до інших сховищ. А тут буде туристична фірма, яка не може бути на задвірках. І так чотири місяці не працюємо, люди сидять без грошей». На підтвердження своїх слів жінка показала всі папери про приватизацію. Але співробітники бібліотеки тільки знизують плечима: «Ми маємо дійсно близько двадцяти приміщень, розкиданих по всьому місту. І ми раді перевезти книги, але і там все забите під зав’язку», — пояснює ще один заступник директора бібліотеки Олена Малкова.
Взагалі Національна науково-технічна бібліотека вважається однією з найбільших в Україні. Її книжковий фонд становить близько 20,9 млн. книг. Тільки у відділі комплектації зберігається практично 20 тисяч книг. І це при тому, що будівля перебуває в цілковитій антисанітарії. Тут сиро, тиньк обвалюється, на стелях вже добре видно бетонні плити. «Звичайно, у нас євроремонту бути не може. Ви чудово знаєте, в якому стані перебувають всі державні бібліотеки. Якби з нами продовжили договір про оренду, то, природно, ми б вжили певних заходів. Але поки немає договору, ми не можемо витратити жодної копійки, — розповідають Малкова і Москаленко. — А тут зберігається досить цінна література, яка випускалася ще при Радянському Союзі. Ці книги зараз не перевидають, але вони досі є цікавими для фахівців».
У принципі, логіку районної влади також можна зрозуміти. Адже до відділу комплектації читачі не приходять, тут замовляють книги тільки для інших бібліотек. А приміщення розташоване в самому серці Києва, і за його оренду можна виручити непогані гроші. Проте, з другого боку, як влада, вони повинні були знайти альтернативний варіант для бібліотеки. Але як мені пояснили депутати, запропонувати інше приміщення — то вже корупція... Хоча під час словесної перестрілки на підвищених тонах співробітників бібліотеки умовляли звільнити приміщення, неодоразово прозвучала пропозиція переїхати у Корчувате.
«Керівництво бібліотеки мало б самостійно написати лист з проханням про видачу нового приміщення, якщо їм відмовили в оренді», — пояснює депутат Голосіївської райради Ганна Гусєва. Але на те, що у співробітників бібліотеки ціла тека листів, де в текстах не прямо, але згадується про це, вони тільки розводять руки. «Це їх проблеми, чому ми маємо думати, куди їх переселити?» — заявив депутат Тарас Великодний.
Зараз приміщення бібліотеки опечатане. Що буде далі, невідомо. Нова власниця пропонує навіть надати машину, аби позбутися книг, інакше вона погрожує викинути їх на вулицю. Як не крути — вона законна власниця і має на це повне право. І не її провина, що за логікою міської влади ще одна туристична фірма, куди важливіша для міста, ніж бібліотека.
Зараз співробітники Науково-технічної бібліотеки України мають намір судитися і з новими власниками, і з райрадою, тільки яка з цього буде користь, поки не зрозуміло.