Чи працюватиме Рада на цьому пленарному тижні? «День» уже колись писав, що блокування — це як лікувальне голодування: легко увійти, але важко вийти. З одного боку, соціологія демонструє, що тактика блокування грає проти самих винуватців. З іншого боку, як вийти з «блоку», щоб це не виглядало капітуляцією? Вчорашня погоджувальна рада ситуацію не прояснила.
Володимир Литвин запропонував цікаву, але, схоже, утопічну постанову. Першим пунктом повинне бути формулювання: «Вважати недопустимими і такими, що суперечать присязі та статусу народного депутата, будь-які дії окремих народних депутатів або депутатських фракцій, у тому числі й блокування пленарних засідань ВРУ, що направлені на перешкоджання парламенту виконувати свої конституційні обов’язки». «Це нагадує, що потрібно ходити на роботу й працювати», — додав спікер.
Фактично Литвин запропонував Партії регіонів проголосувати за неприпустимість її дій. Зрозуміло, що регіонали за це не проголосують, та й іншим не дадуть. Адже для того, щоб проголосувати за заборону блокування, потрібно, як мінімум, це блокування зняти. Тож коло замкнулося.
БЮТівець Сергій Терьохін зауважив, що постанова «не заважає будь-якій фракції порушити декларативний пункт через дві хвилини після його прийняття».
«Давайте напишемо в першому пункті, що, наприклад, у випадку його порушення, наступного дня порушники не допускатимуться в будівлю Верховної Ради, аж до інавгурації наступного президента», — пожартував він.
Тим часом парламент у невідкладному порядку повинен розглянути питання прийняття Державного бюджету України на 2010 рік і переглянути виконання бюджету на 2009 рік.
Лідер фракції НУ-НС Микола Мартиненко зауважив, що «недопустимо підвищувати соціальні стандарти до детального розгляду бюджету». «Наша фракція провела детальний аналіз бюджету, і перше питання, що ми повинні вирішити, — це бюджетний процес», — заявив політик. За його словами, «лише під час бюджетного процесу можна говорити про підвищення соціальних стандартів».
У свою чергу член фракції Партії регіонів Олександр Єфремов запропонував повернутися до нормального способу голосування, але фракція БЮТ вважає такий крок недоцільним.
Сторони знову не досягли домовленостей, а це означає, що на нас чекає чергова парламентська битва «за стандарти життя».
ДО РЕЧI
Для депутатів готують «сенсорний палець» Яценюка
Спікер Литвин обіцяє ввести в дію систему «Рада-3» для голосування за законопроекти в сесійній залі. «Я вивчив усе, що стосується «Ради-3», і всі документи передам до профільного комітету, після рішення якого я відразу підпишу (розпорядження). Але щоб ви не скаржилися», — зауважив він.
На це регіонал Олександр Єфремов заявив, що документи потрібно передавати не до профільного комітету, а до Генпрокуратури, оскільки під час установлення колишнім спікером Арсенієм Яценюком нової системи «Рада» були виявлені факти нецільового використання коштів.
У відповідь на це Литвин здивувався, що відповідна пропозиція виникла лише зараз, а «відразу після установлення «Ради-3» не було жодних скарг».