Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Більше ніж книга

У Музеї книги і друкарства України триває міжнародна виставка арт-буків
28 лютого, 2012 - 00:00
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Робота над проектом тривала протягом семи місяців. На виставці свої роботи презентували понад 60 художників, серед них як аматори та початківці, так і досвідчені майстри.

— Ми прагнемо перейти до нової форми роботи з відвідувачем — від інституції, яка просто зберігає унікальні речі, до інституції, яка веде активний діалог із людьми. Наші культурні надбання не мають бути закритими, — говорить керівник проекту, директор Музею книги та друкарства України Валентина Бочковська.

Унікальність цієї виставки полягає у тому, що, на відміну від інших експонатів, арт-буки можна потримати в руках та погортати.

Політ фантазії художників просто вражає. Наприклад, художниця Юлія Табенська «переписала» за допомогою зображень постмодерністській роман Італо Кальвіно «Незримі міста». В основі сюжету — 55 описів міст, які нібито відвідав видатний мандрівник Марко Поло. Їх атмосферу за допомогою дерева, паперу, шкіри, плівки та полотна і спробувала відтворити художниця. До речі, це одна з небагатьох робіт, створена в кількох екземплярах, здебільшого кожен арт-бук — унікальний і неповторний. Юлія Поліщук в роботі «Пелюстки сакури і вишні» змогла об’єднати під однією обкладинкою танки японських середньовічних авторів з уривками поезій І. Франка, Л. Костенко та інших українських поетів. Креативно підійшли автори і до створення обкладинок. Так, наприклад, художник Анатоль Степаненко «одягнув» свою книгу в лозу, Рафаель Лєвчин — у джинс, а Рута Коршунова та Ольга Газе — у кокосову шкаралупу. Чи не в кожній роботі можна побачити цікаві експерименти зі шрифтами.

Роман Андрієвський свою арт-книгу зробив з металу. Вага «джерела мудрості» зі сталі та мосяжу — 50 кілограмів.

— Ідея створити саме металеву книгу в мене виникла давно. Значно складніше було визначитися з темою. Врешті зупинився на «Страстях Христових», це — вічна тема. На звороті кожної сторінки розмістив цитати з євангелій. Працював над нею майже рік, — розповідає автор.

Співробітник музею, співзасновник Незалежного театрального журналу «Коза» Олена Рачковська своєю проектною роботою вирішила привернути увагу до «Маленьких деталей великого міста» і зберегти пам’ять про Київ, що зникає:

— Я — киянка і дуже люблю своє місто. Люблю блукати вулицями, фотографувати цікаві деталі архітектури — оригінальні старовинні вікна, двері, фрагменти оздоблення, поки це все не зруйнували і не замінили на металопластик. Такі маленькі деталі формують враження про місто, без них воно втрачає своє обличчя. Я планую й далі продовжувати цю роботу, можливо, колись видам арт-бук у вигляді альбому.

У рамках проекту «Книга художника» було представлено ще два спецпроекти — «12+12» та «Rutabook». Міжнародний проект «12+12» об’єднав по 12 українських та російських митців.

— Наш проект мав спонукати сучасних художників подумати, чи має майбутнє папір? За умовами вони мали зробити книгу, користуючись лише одним аркушем паперу формату А4, — розповіла Валентина Бочковська.

Інший спецпроект — «Rutabook» проводився з ініціативи художниці Рути Коршунової. В ньому задіяно 20 художників із Росії, Америки, Німеччини. Цим проектом Рута намагалася перш за все привернути увагу до художників-початківців та талановитих аматорів, що малюють «у стіл»:

— Я власноруч виготовляла папір методом ручного лиття, зшивала його у книги і надсилала авторам. Формат обирала конкретно під кожного автора, враховуючи його попередні роботи. Вони ж розмальовували ці книги, створювали ілюстрації, тексти. Серед авторів — не лише професійні художники. Чимало цікавих робіт я знаходила в Інтернеті, знайомилася з авторами і залучала їх до роботи над проектом. Загалом робота тривала близько року, — розповідає Рута Коршунова.

Виставка триватиме до 31 березня. Уже найближчим часом у музеї планується провести низку майстер-класів із виготовлення паперу.

Євгенія Подобна
Газета: 
Рубрика: