Отже, багатомісячне неробство в парламенті закінчилося. Повні нерозтраченої енергії народні обранці жваво приймають закони. Причому багато законів приймається ледве чи не конституційною більшістю. Наступна мета «нових коаліціянтів» — прийняття держбюджету. Це, швидше за все, відбудеться, як повелося, в переддень Нового року. І процес обіцяє бути дуже складним...
Але Президент також не збирається сидіти склавши руки. Він навряд чи змириться з ситуацією, коли в парламенті в нього не буде підтримки. Як відомо, Віктор Ющенко збирається домагатися виключення з НС-НУ семи депутатів, які віддали свої голоси за коаліцію з БЮТ та блоком Литвина. Це — Валерій Борисов, Едуард Зейналов, Юрій Ключковський, Руслан Князевич, Микола Мартиненко, Олександр Третьяков та Ольга Герасим’юк.
Проте, незважаючи на погрози з боку глави держави, настрій у коаліціянтів цілком оптимістичний. Руслан Князевич вважає, що позиція Президента не буде підтримана з’їздом. «Я знаю позицію багатьох партійців, які вже другий день телефонують і кажуть: ми на вашому боці, ми просто не розуміємо такої абсурдної позиції», — розповів він. Ольга Герасим’юк зазначає, що, мовляв, уже сама подумувала піти з партії, але тепер хоче подивитися, як її виключатимуть «демократичним способом». «Нехай на з’їзді мене публічно виключать з партії за те, що я підписалася за створення демократичної коаліції. Нехай мене виключать», — цитує слова народного депутата www.pravda.com.ua.
Пропрезидентська частина НУ-НС зараз деморалізована — вони залишилися в меншості. До речі, експерти та журналісти тепер називають дві частини НУ-НС меншовиками та більшовиками — НУ-НС (б) і НУ-НС (м). Для зрозумілості. Хоча політолог Ігор Жданов вважає такий розподіл не зовсім вірним.
— Там складніші процеси. Проти коаліції виступає набагато менше, ніж 35 осіб. У 18-ти позиція неоднозначна. Я гадаю, що вони подивляться на розвиток подій і приєднаються до більшовиків. Адже в нас у політиці ситуація така: хто сильніший, до того й приєднуються.
Президент не впорався з роллю політичного модератора, вважає політолог Андрій Єрмолаєв. І в цьому вся проблема.
— У країні великий запит на лідерську позицію. У чому сенс лідерської позиції? Роби — як я. Досі Віктор Андрійович зберіг риторику: роби, як я скажу... Президент, ставши формальним головою партії, відразу ж її втратив. Умить виникли демарші та фрондування «любих друзів», які стали кращими друзями Юлії Тимошенко. І за таких стартових можливостей говорити про другий термін немає сенсу.
Разом із тим, політолог Кость Бондаренко вважає, що після створення коаліції НУ-НС, БЮТ та блоку Литвина Президент вимушений буде активізувати співробітництво з Партією регіонів. «Тепер у Президента є нова політична сила. Той, хто тоне — хапається за Партію регіонів».
А в найближчій перспективі нунсівці повинні визначиться з новим головою фракції. Називають п’ять претендентів на цю посаду. Це — Микола Мартиненко, Борис Тарасюк, Тарас Стецьків, Анатолій Гриценко та Руслан Князевич. І хай хто стане новим лідером НУ-НС, завдання перед ним постане практично нездійсненне — консолідувати цю різношерсту фракцію.