У політичне життя Криму непомітно прокралася трискайдекафобія. Це мудроване слово означає психічне захворювання, виражене в нав’язливому страху перед числом тринадцять. Примітно, що схильними до цієї фобії виявилися соціалісти. Взагалі-то, в минулому столітті прибічники соціалістичної ідеології вважалися переконаними атеїстами. Вони розпеченим залізом випікали різного роду забобони. Але, мабуть, усе змінюється й соціалісти в тому числі. На прохання Соцпартії у виборчому бюлетені на виборах до міськради Севастополя не буде 13 номера. За цифрою «12» відразу йтиме цифра «14» (в СПУ буде саме 14 номер). Голова виборчкому Валерій Медведєв пояснив, що перед своїм засіданням комісія зверталася за відповідними роз’ясненнями до ЦВК, і отримала «добро». Втім, навряд чи це допоможе колись впливовій Соцпартії. Насправді боятися соціалістам треба не цифри «13», а Партії регіонів. На думку експертів, у партії влади зараз у Криму повна перевага.
— У Криму в Партії регіонів практично немає альтернативи, і це викликає роздратування в частини інших політичних сил, представлених у Криму, частина яких існує в інерційному режимі з 90-х років, — вважає директор Агентства політичного консалтингу, кримський політолог Олександр Форманчук. На думку експертів, окрім Партії регіонів у Криму можуть пройти ще п’ять політичних сил, які в сумі наберуть 30—35%.
Практично завжди сильні позиції на півострові були в комуністів. Але цього разу їм пророкують 7—8%. Кримські комуністи помітно нервують і роблять дуже різкі заяви. Народний депутат України Леонід Грач в ефірі одного з кримських телеканалів заявив, що Партія регіонів звозить до Криму кримінальні елементи з Макіївки.
— Чудово розумію, що на виборах ви окрім як на адмінресурс, на фальсифікацію, на підкуп, ні на що більше не здатні..., — заочно звернувся політик до голови Ради Міністрів Криму, керівника кримської організації Партії регіонів Василя Джарти.
Хай як це дивно, але з комуністом Грачем повністю солідарна заступник голови Центральної виборчої комісії Жанна Усенко-Чорна. Вона переконана, що виборчі процедури в Україні перетворюються на бутафорію демократії та не виконують функції забезпечення вільного й прозорого виборчого процесу.
— На жаль, перебіг цього виборчого процесу свідчить про безпрецедентний рівень втручання адміністративного ресурсу у вибори, безпрецедентний тиск як на членів виборчих комісій і самих кандидатів, так і на виборців, — зауважила вона в ефірі ТВі.
А що ж світова громадськість? На ОБСЄ особливо розраховувати не доводитися, вважають у Комітеті виборців України. Місцеві вибори, як правило, не викликають великого інтересу в світі. Світ цікавлять національні кампанії.
«Приїде два експерти від ОБСЄ, які десь тут сидітимуть у Києві. Тобто, швидше за все, вони будуть присутні як спостерігачі. Вони зустрічатимуться з ЦВК, із політиками, — прогнозує голова КВУ Олександр Черненко. — Я гадаю, взагалі в Україні не буде більше ніж півсотні міжнародних спостерігачів, які десь поїдуть, як правило до Одеси, до Донецька, хтось ще кудись».
Отже, розраховувати доводиться лише на себе. Ці вибори будуть не лише тестом для влади, але й тестом для опозиції. На вміння тримати удар і захищатися. Причому захищатися доведеться й правій опозиції, й лівій.