Учора Верховна Рада в другому читанні ухвалила багатостраждальний президентський антикорупційний законопроект, за винятком трьох статей і заключних положень. Їх залишили до п’ятниці або навіть до наступного пленарного тижня. Нагадаємо, що 1 червня 2009 року депутати ухвалили пакет законів щодо боротьби з корупцією, внесений іще Ющенком. Але депутати під різними приводами двічі відкладали набуття ним чинності, а потім відмовилися від нього. Ініціативи Віктора Януковича розглядали за аналогічним затяжним сценарієм. Довго й нудно правили й відкладали. У результаті значно спростили перевірку кандидатів на високі державні посади; дарунки держслужбовцям не заборонили, а обмежили сумою близько 400 грн., і найголовніше — зник пункт про обов’язкову декларацію доходів і майна родичів чиновників.
— Цей закон — не що інше, як імітація боротьби з корупцією. Ви не хочете з нею боротися, ви її очолили й повністю цим задоволені, — обурився Арсеній Петрович. До речі, жодної поправки Яценюка зал не підтримав.
І справді, відсутність цієї норми повністю вихолостила антикорупційний законопроект. І навіть незрозуміло, навіщо взагалі було міняти наше в цілому вельми непогане антикорупційне законодавство, якщо ця революційна норма з нього виключена? Хоча є ще третє читання, на яке винесли згадані вище три статті. Після їхнього розгляду й схвалення законопроект буде винесений на розгляд і прийняття в цілому. Стаття № 1 стосується визначення термінів у законі; стаття № 11 — спеціальної перевірки щодо осіб, які претендують на посади, пов’язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування; стаття № 12 — фінансового контролю.
Утім, бютівець Остап Семерак налаштований песимістично. Він не вірить, що опозиції вдасться щось кардинально змінити. «Третє читання — це, за великим рахунком, редакторська робота. Коми або тире. По суті, там уже нічого міняти не можна».
Отже, до чого готуватися держслужбовцям? Новацією цього законопроекту є те, що дарунки, отримані чиновниками, є державною або комунальною власністю. Усі дарунки мають бути передані державі або органу місцевого самоврядування. За порушення цього правила —кримінальна відповідальність.
Держслужбовцеві заборонять мати у своєму підпорядкуванні близького родича. Не можна мати в підпорядкуванні навіть формально сторонню людину, якщо вона живе разом із чиновником.
Передбачається також ведення Єдиного державного реєстру осіб, які скоїли корупційні правопорушення. Щоправда, дуже слабо віриться, що до цього реєстру може потрапити хтось із нинішніх високопоставлених чиновників.