Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Бізнесові піднесли планку

Прем’єр закликав роботодавців збільшити обсяг виробництва та зменшити виплати зарплат у конвертах
30 листопада, 2011 - 00:00

Вчора з’їзд Федерації роботодавців України (ФРУ) вибрав нового голову. Ним став бізнесмен Дмитро Фірташ. У раду об’єднаної федерації увійшли: Ганна Безлюдна, В’ячеслав Биковець, Олексій Мірошниченко, Дмитро Олейник і Олег Шевчук.

«Україна може стати новим центром зростання Європи. І це факт, тому що вона має один із найбільших європейських ринків, величезний експортний і транзитний потенціал, багаті природні ресурси, величезний ринок споживання», — почав свій виступ після оголошення рішення з’їзду Фірташ. На його думку, наша країна повинна стати одним зі світових лідерів із простоти ведення бізнесу й інвестиційного клімату, а федерація буде паротягом для досягнення цієї мети.

Щоб виконати намічене завдання, на думку Фірташа, необхідно вирішувати повсякденні проблеми підприємців, тому що сьогодні «бізнесом частенько затикають бюджетні діри, а не створюють умови для його розвитку». «Тому мінімум 40% економіки перебуває в тіні», — констатує він. Серед першочергових завдань новоспечений голова ФРУ назвав вирішення проблеми з підготовкою кадрів, автоматичне відшкодування ПДВ, зниження ставок по банківських кредитах, стимулювання модернізації підприємств, розвиток і вдосконалення державної експортної політики. Роботодавці також висловили готовність піти назустріч державі й допомогти вирішити проблему з першим робочим місцем.

Словом, головна думка виступу Фірташа полягала у важливості співпраці роботодавців та уряду для зростання економіки країни. «...Говоримо «країна», «уряд» — маємо на увазі «роботодавці», — підсумував бізнесмен.

Вислухавши спіч нового голови ФРУ, слово взяв прем’єр-міністр України Микола Азаров. «У 2010—2011 роках направили в економіку 40 мільярдів гривень державних інвестицій. Вітчизняний бізнес за ці півтора року інвестував в економіку близько 195 мільярдів гривень. Спасибі вам за це», — звернувся він до роботодавців. За його словами, завдяки таким серйозним інвестиціям в основний капітал удалося істотно збільшити приріст ВВП й залучити близько 7 мільярдів доларів прямих іноземних інвестицій.

Після традиційної вітальної риторики Микола Янович узявся за виховання роботодавців: «Багато зроблено, але ще багато треба зробити». За словами прем’єра, з першого січня 2012 року запрацює єдине вікно для бізнесу. «Також непокоїть негативне сальдо платіжного балансу країни. Багато в чому воно обумовлене неймовірно високою ціною на газ. Наш імпорт виріс за останній рік приблизно на 36%. Це дуже багато. І тому затверджена урядом програма імпортозаміщення упроваджуватиметься», — говорить він. Таким чином, Азаров анонсував державну підтримку проектам у приватному секторі, які будуть направлені на виробництво аналогів імпортної продукції. «Тут наша підтримка бізнесу забезпечена», — сказав він.

Прем’єр також пообіцяв бізнесу сприяння в автоматичному відшкодуванні ПДВ, але лише компаніям, що працюють «абсолютно прозоро на ринку».

І наприкінці глава уряду поставив перед роботодавцями непросте завдання. За 10 місяців надходження до Пенсійного фонду, за його даними, склали 102 мільярди гривень. При цьому, як говорить Азаров, державні та комунальні підприємства перерахували 50,5 мільярда гривень, а приватний сектор — 51 мільярд гривень. «Адже частка держави у ВВП складає всього 14%, а приватного капіталу — 86%. Виникає питання: чому таке нееквівалентне перерахування? Давайте разом задумаємося над цим», — натякнув Азаров роботодавцям на необхідність боротьби з виплатами зарплат у конвертах. Тим більше, він пояснив, що цього року для «прогодування» Пенсійного фонду необхідно 210 мільярдів гривень. За його підрахунками, на кінець 2011 року до фонду поступить від підприємств усіх форм власності близько 120 мільярдів гривень. Тобто треба знайти десь ще 90 мільярдів гривень, про що недвозначно натякнув бізнесу глава уряду. Загалом же бізнесу, зі слів Азарова, доведеться працювати над збільшенням обсягів виробництва, зростанням надходжень до фонду заробітної плати та відрахувань до Пенсійного фонду.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: