Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Борги, ціни, робочі місця

Донецьк чекав відповідей
27 серпня, 2005 - 00:00
ФОТО НИГ

Робоча поїздка прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко (на фото) в Донбас, яка відбулася учора, виявилася для шахтарського регіону резонансною і довгоочікуваною. На прем’єра чекали практично всі категорії донеччан, кожний з яких чекав від цього візиту чогось конкретного. Передусім, найактуальнішим для регіону було «шахтарське питання»: чи відзвітує прем’єр перед гірниками і чи заявить про погашення заборгованості з заробітної плати перед ними? Згідно останнім даним, в одному лише Донецьку борг із поточної зарплати у вугільній галузі становить 7 млн. грн. Ще 12 млн. заборгували своїм працівникам підприємства, що обслуговували колись вугільну промисловість: шахтобуди, вуглебуди, транспортні підприємства та інші. Крім того, високою є й заборгованість за минулі роки.

Очевидно, шахтарська тема дуже турбувала і саму Ю. Тимошенко, оскільки основною метою візиту прем’єра на Донеччину була саме вона: прем’єр не просто взяла участь в урочистій нараді у Палаці спорту «Дружба», де напряму говорила з шахтарями, але і максимально вивірила свій маршрут так, щоб він пролягав по багатьох «шахтарських» точках Донецька.

Найпершим об’єктом, який відвідала прем’єр, виявилася шахта ім. Засядько, де Тимошенко зустрілася з робочим колективом і поздоровила його з професійним святом.

Всюди прем’єра зустрічали прибічники її партії, а також гірники, яких хвилювало не тільки питання погашення заборгованості з зарплати, але і кілька інших насущних шахтарських проблем, серед яких на першому місці стоїть проблема безробіття. Справа в тому, що після закриття або ліквідації шахт, шахтарям буває просто нікуди влаштуватися, в регіоні просто не створюються нові робочі місця в потрібній кількості. Наприклад, в одному лише Пролетарському районі Донецька, з 739 робочих місць, які мали бути створені згідно з проектом ліквідації шахтоуправління ім. газети «Правда», відкрито лише 100. А кошти на будівництво запланованих об’єктів, на які можна було б працевлаштувати шахтарів, державою просто не виділяються.

Якраз напередодні візиту, 25 серпня, КП «Донецькміськводоканалу» заявило про відключення від водопостачання близько десятка державних вугільних підприємств міста. За словами першого заступника директора водоканалу Олександра Семченка, державні шахти є одними з найбільш злісних неплатників. Однак, зазначив О. Семченко, санкції водоканалу й акції протесту шахтарів, позбавлених можливості помитися після трудової зміни, так і не спонукали керівництво шахт переглянути своє ставлення до платежів за воду.

Своїми враженнями від візиту прем’єра з «Днем» поділилися відомі донеччани.

Григорій ДЕМЬЯНЕНКО , голова асоціації фермерів Донецької області:

— Думаю, візит прем’єр-міністра в Донецьку область буде мати певні результати, однак, не принесе істотних змін відразу в багатьох галузях. Тимошенко, напевно, вирішить деякі проблеми шахтарів, але, наприклад, в сільськогосподарській галузі, яка також потребує на увагу, нічого не зміниться.

Можу сказати, що на сьогодні я негативно оцінюю економічну політику нашого уряду — і передусім на підставі проблем у сільськогосподарській сфері. Найголовніше, що нас сьогодні не влаштовує — це цінова політика на зерновому ринку: Кабмін начебто встановив ціни на зерно, але їх ніхто не дотримується. Це є абсолютно неправильним: проблеми села не можна сьогодні обійти увагою, а цінова політика незабаром буде мати лише негативні наслідки.

Зараз поки у нас більше популізму, ніж реальних дій. Думаю, це тому, що в уряді просто бракує професіоналів у деяких сферах діяльності.

Валерій ДАНИЛЕВСЬКИЙ , керівник регіональної приймальні Президента України в Донецькій області:

— Головним результатом візиту прем’єр-міністра в Донецьку область, я думаю, буде розв’язання багатьох вугільних проблем. Юлія Володимирівна збирається в Донецьку представити міністра вугільної промисловості, що дуже важливо для галузі: нарешті вона знайде свій статус, свого керівника, і, відповідно, всі ті проблеми, які у нас на сьогодні скупчилися, будуть вирішуватися послідовно і цілеспрямовано. Зокрема, вже оголошено про те, що буде погашено заборгованість із зарплати шахтарям. Це факт, що вже здійснився, так що Тимошенко в Донецьк вже приїхала з результатом.

І загалом економічну політику уряду і прем’єра я оцінюю позитивно. У нас зараз багато говорять про різні кризи, хоча, чомусь замовчують про те, що, незважаючи ні на що, життя народу загалом покращилося. Існує, наприклад, випередження прибутків населення у порівнянні з інфляцією. А в підвищенні цін, я думаю, провина передусім місцевої влади. Підвищення ж цін на пальне — це взагалі відбувається з об’єктивних причин.

Олександр ХРЯКОВ , голова Донецької обласної спілки підприємців малого і середнього бізнесу й ремісників:

— Я чекаю конкретних результатів, причому тільки позитивних, від приїзду Юлії Володимирівни. Вона має навести порядок. Або перед нею сьогодні відзвітують про помилки, або вона сама побачить їх і знайде можливості їх виправити. Я можу тільки віддати належне прем’єру, яка намагається зробити дуже багато і для Донбасу, і для всієї України.

Хоча, звісно, економічну політику нашого уряду я оцінюю негативно. Особливу увагу треба приділити нашому малому і середньому бізнесу. Цього у нас поки не робиться, і створюється таке враження, що нас штучно тримають у якомусь коматозному стані.

Ганна ХРИПУНКОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: