Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Боротьба без компромісів чи компроміс без боротьби?

Влада декларує бажання перемогти корупцію за допомогою молоді
19 лютого, 2000 - 00:00

Вчора в Києві пройшов Перший всеукраїнський форум «Молодь проти корупції», організований Національною радою з питань молодіжної політики при Президентові України, Українським національним комітетом молодіжних організацій та Міжнародною організацією по боротьбі з корупцією Transpаrency International за підтримки Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні, й був він, якщо можна так сказати, дещо нестандартним. По-перше, за представництвом — перший віце-спікер Верховної Ради Віктор Медведчук, віце-прем’єр-міністр Микола Жулинський, голова УНКМО Володимир Рябіка, які звернулися з вітальною промовою до активістів зазначених організацій. Ще більш примітними були саме промови.

Можна визнати неважливим, що у виступах високопоставлених осіб держави самі по собі прекрасні словосполучення на кшталт «демократичний вибір» і «європейський шлях», підтверджені молоддю «на минулих виборах», звучали частіше, ніж «боротьба з корупцією». Зал слухав тихо (не беручи до уваги деякого руху при випадковій обмовці В. Медведчука, який назвав форум спрямованим «проти боротьби з корупцією»). Однак усе пізнається в порівнянні. Представник Фонду Конрада Аденауера лікар Манфред Ломанн у своєму виступі був конкретний настільки, наскільки це взагалі можливо з дипломатичної точки зору. Для початку було наведено дані Київського міжнародного інституту соціології, згідно з якими 78,7% опитаних киян не вірять, що органи влади якось борються з корупцією, причому 77% упевнені, що «деякі заходи уряду» сприяють розвитку цього явища. На думку іноземного експерта, для успішної боротьби з корупцією Україні необхідно створити спеціальний повноважний орган, удосконалити законодавство, посилити відповідальність чиновників, всіляко сприяти розвитку вільної преси (остання теза повторювалася неодноразово).

Після фрази пана Ломанна «я вважаю, що особливі труднощі в боротьбі з корупцією в Україні пов’язані з тим, що не називаються її конкретні масштаби й, головне, особи корупціонерів», хтось у залі зааплодував. А після виступу із залу крикнули — мовляв, соромно, нашим чиновникам іноземці про них же розказують, а вони — нуль емоцій. В. Медведчук у кращих традиціях парламентаризму пообіцяв промовцю «дати слово в свій час». Зал міні-ексцес проігнорував. А в кулуарах кореспонденту «Дня» натякнули: «Ти ж розумієш, нічого просто так не буває»...

Так чи інакше, ясно, що в нової ініціативи дві сторони. Так, залучення до таких животрепетних проблем громадськості, й особливо молоді, необхідне. Але... Самі ж учасники форуму визнають, що корупція в українській владі стала «тотальним явищем» і проникла у вищі ешелони. Чи буде «очищення влади» ефективним у найтіснішій з нею співпраці — про це ми дiзнаємося, якщо будемо «сприяти розвитку вiльної преси».

Олександр МIХЕЛЬСОН, «День»
Газета: 
Рубрика: