Виборча кампанія-2002 набуває обертів, і вже зараз можна говорити про існування певних тенденцій. Вчора гостями «Дня» стали політологи і соціолог, які вже не перший рік спостерігають за перебігом виборчих кампаній в Україні. Поділилися своїми враженнями, сподіваннями та побоюваннями політолог Олександр Дергачов, доктор політичних наук Микола Головатий та директор Українського інституту соціальних досліджень Олександр Яременко.
Розмірковуючи про тенденції цієї виборчої кампанії Микола Головатий зауважив, що «більшість блоків та політичних партій, якi беруть участь у виборах, сьогодні вже не заявляють, що вони претендують на деяку помірковану центристську силу, як це було раніше, — вони просто шукають «фізичну більшість» на цих виборах, більшість з точки зору електорату, і за рахунок цього прагнуть перемогти». На думку політолога, це тенденція зі знаком мінус для України, оскільки не йдеться про політичні ознаки більшості.
Багато також говорилось про можливість зовнішнього впливу на перебіг виборчої кампанії в Україні. В цьому сенсі «День» запропонував експертам прокоментувати передачу лідером Соціалістичної партії Олександром Морозом заступнику держсекретаря США з глобальних питань Полі Добрянськи переліку основних порушень законодавства в ході української виборчої кампанії. На думку Олександра Яременка, з юридичної точки зору цей факт не є порушенням. «Але, — продовжив далі соціолог, — якщо ми будуємо свою країну, то повинні будувати її самі і не бігти до дяді чи тьоті за порадами. З іншого боку — чому створені такі умови, що людина вимушена кудись звертатися? Ще з іншого боку це наштовхує на думку, що в цієї людини справи вже такі погані, що її ніхто тут не хоче вислухати — при чому ні влада, ні електорат, — і вона змушена кричати вголос за стінами своєї хати, бо у своїй її не слухають». О. Яременко вважає, що зменшення подібних звернень до іноземних представників буде «індикатором оздоровлення суспільства».
Повну версію експертних дебатів читайте в «Дні» після 9 лютого.