Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Британська пропозиція

Лі Тернер: «Переговори про створення зони вільної торгівлі України з ЄС можуть бути успішно завершені протягом 2011 року»
3 лютого, 2011 - 00:00

Як повідомив посол Великої Британії в Україні Лі Тернер, 17—19 березня 2011 року в Києві відбудуться Дні британського бізнесу, в ході яких провідні бізнесмени з обох країн познайомляться та обговорять перспективи подальшої співпраці. Свою зацікавленість та готовність до поглиблення двосторонніх торговельних стосунків з Великою Британією під час Давоського форуму висловив і Президент України Віктор Янукович. Зокрема, за його словами, цікавим для України є участь британської компанії Shell в розробці покладів сланцевого газу. Натомість герцог Йоркський принц Ендрю, який є спеціальним представником Великої Британії з питань міжнародної торгівлі та інвестицій, повідомив про інтерес тамтешнього бізнесу до українського сільського господарства.

Сьогодні Велика Британія — шостий інвестор в Україну за обсягами вкладень. 2010 року товарообіг між двома країнами вперше перевищив 1 мільярд дол. Загальний обсяг британських інвестицій в Україну становить 2,3 мільярда дол. Серед найбільших інвесторів Shell, BP (через спільне підприємство з російською компанією TNK), JKX (розробка та видобуток нафти та газу), CBM Oil тощо.

Серед стримуючих факторів активного розвитку українського бізнес-клімату посол відзначив, зокрема, непрозорість розподілу квот на експорт зернових із України. «2010 року достатньо несподівано було запроваджено квоти на зернові. Це означає, що люди, які займаються торгівлею зерновими, втратили можливість вільно купувати та продавати зерно. Таким чином, Україна, по суті, погіршила бізнес-клімат, це стало кроком, який блокує ведення бізнесу в Україні», — пояснив Лі Тернер. При цьому посол Великої Британії висловив розуміння того, що, вводячи квоти на експорт зернових, Україна намагалася захистити свій внутрішній ринок. «Утім, така ситуація, коли деякі компанії отримують можливість за допомогою квот на зернові заробляти гроші, а інші компанії — ні, сприяє корупції», — підсумував посол.

Активізувати торговельно-економічну динаміку обох країн допоможе поліпшення інвестиційного клімату в Україні, вважає британський посол. За словами пана Тернера, зараз в Україні спостерігається цілий ряд позитивних тенденцій, які сприятимуть поліпшенню інвестиційного середовища: прийняття Податкового кодексу та закону «Про державні закупівлі», внесення змін у порядок відкриття та закриття підприємств, а також законодавчі новації у сфері боротьби з корупцією. «Але жоден із таких заходів не матиме ваги без практичного впровадження», — наголосив пан посол.

Додасть інвестиційних балів Україні відкриття земельного ринку з допуском на нього іноземних інвесторів та впровадження системи автоматичного відшкодування податку на додану вартість (ПДВ). «Я думаю, що початок роботи цієї системи з автоматичного відшкодування ПДВ з 1 березня стане величезною перевагою для бізнесу і створить сприятливі умови для всіх суб’єктів підприємництва. Ситуація, коли немає єдиних правил для всіх суб’єктів, — живильне середовище для корупції», — сказав він.

І суттєво поліпшити український інвестклімат, на думку британського посла, допоможе підписання угоди про зону вільної торгівлі України з ЄС. «За останні шість місяців ми побачили, що переговори можуть бути успішно завершені протягом цього року», — підсумував Тернер.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: