Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Брюссель — за широку коаліцію

Олександр ДЕРГАЧОВ: «Україна може відбутися, якщо прямуватиме до геополітичної свободи, самодостатності й самобутності. І тут Партія регіонів поганий партнер»
30 серпня, 2007 - 00:00

Можливо, це брюссельський літній вечір так вплинув на українських учасників публічних слухань «Україна напередодні парламентських виборів». А можливо, просто був хороший настрій і не хотілося псувати його традиційними для українських політиків сварами. Принаймні, після закінчення цих слухай віце- президент Європейського парламенту Марек Сiвець просто марнував українській стороні компліменти. Мовляв, політичні сили України «почали усвідомлювати, як слухати».

«Якщо я порівнюватиму цю зустріч з іншими, які відбулися в минулому, я бачу, що мова спілкування стала набагато кращою й загальнішою для всіх політичних партій: було менше агресії, менше жорсткої конфронтації, але, і що для мене дуже важливо, я можу визначити відмінність, наприклад, між Партією регіонів і Блоком Юлії Тимошенко», — повідомив він у інтерв'ю українським журналістам.

І найцікавіше. Після всіх цих компліментарних заяв єврочиновник зізнався, що підтримує формування широкої коаліції в Україні. «Я вірю, що у результаті виборів буде можливість створити коаліцію, і я підтримую як можна ширшу коаліцію», — заявив Марек Сiвець.

Потрібно зазначити, всі представники політичних сил (НУНС — Наталія Прокопович, БЮТ — Григорій Немиря, ПР — Володимир Вечерко і СПУ — Віталій Шибко) були єдині щодо європейської перспективи України. Так, регіонал Володимир Вечерко зазначив, що пріоритетами його політичної сили є верховенство права, свобода слова, розвиток демократії. «Інтеграція з ЄС — стратегічна мета для всієї України. Україна — велика частина економічного й гуманітарного європейського простору. Це — позиція нашої партії», — заявив він. Так що пану Вечерко вдалося підкорити Марека Сiвеця своєю проєвропейськістю й респектабельністю.

Ми запитали політолога Олександра ДЕРГАЧОВА, чому високий єврочиновник так ратував за «широку коаліцію» і чи прислухаються до цих закликів в Україні?

— У Європі ті, кому не байдужа Україна, напевно розуміють, що вибори вирішать меншу частину тих проблем, які назріли, передусім, у політичному розвитку країни. Ми поступово наближаємося до того результату, який дасть дуже непереконливу перевагу одній зі сторін.

Якщо звернутися до програм партій, то є грунт для широкої домовленості, але сама логіка передвиборної боротьби це утруднює. З одного боку, Європа хотіла б стабільності в Україні. Європа зацікавлена в легітимності виборів, а широка коаліція — це найнадійніший спосіб визнання результатів виборів.

З іншого боку, Партія регіонів ще не дозріла для того, щоб у своїх рядах розділити прагматиків-господарників і тих ідеологів, які фактично паразитують на ще не до кінця прокинувшомуся електоратi східної і південної України. У зв'язку з цим Партію регіонів важче «подавати» як учасника проекту «української України». А інших основ для широкої коаліції бути не може. Україна може відбутися, якщо вона прямуватиме до геополітичної свободи, самодостатності й самобутності. І тут Партія регіонів поганий партнер.

Iз Януковичем велика коаліція практично неможлива, а якщо будуть інші варіанти, тоді, напевно, буде використаний той шанс, який пропонує Європа. Під «іншими варіантами» я маю на увазі — коли Партія регіонів на державні посади висуватиме від себе інших лідерів. Коли там, очевидно, станеться зміщення акцентів. Коли буде визнана шкідливою для національних інтересів та риторика, яку використовують багато помітних фігур у Партії регіонів.

ДО РЕЧI


Раїса БОГАТИРЬОВА: Альтернативи українській єдності не існує

«Партія регіонів сподівається створити коаліцію з Соціалістичною та Комуністичною партіями у Верховній Раді після виборів. Про це зазначається в заяві прес-служби Партії регіонів. «Ми розраховуємо на перемогу союзників із коаліції (СПУ та КПУ) і на створення політичної більшості з ними», — повідомила координатор більшості в парламенті п'ятого скликання Раїса Богатирьова.

При цьому вона зазначила, що Партія регіонів створюватиме коаліцію з тими силами, які розділяють пріоритети й підтримують програму партії, і не виключено, що серед них будуть пропрезидентські сили. «На відміну від «помаранчевих», ми не говоримо «ніколи». Насправді, вони всі ведуть переговори з нами, і після виборів наввипередки за нас боротимуться», — заявила вона.

На думку Богатирьової, навіть у разі переконливої перемоги на виборах, жодна з політичних сил не зможе сформувати стійку парламентську більшість — йому завжди буде опонувати майже рівна опозиція. Альтернативи українській єдності не існує, цього наполегливо не хочуть визнавати «помаранчеві» у своїй політичній практиці, вважає Богатирьова.

При цьому вона зазначає, що пропрезидентські сили, як це демонструє ситуація, не бажають і не вміють об'єднуватися не тільки з Партією регіонів, але й між собою.

Як відомо, днями лідер Компартії Петро Симоненко висловив думку, що в майбутній парламент зможуть пройти лише чотири політичні сили: Партія регіонів, Компартія, БЮТ і блок «Наша Україна — Народна самооборона».

Олена ЯХНО, «День»
Газета: 
Рубрика: