Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Бюджетників очiкує розчарування

7 листопада, 2001 - 00:00

Кабінет Міністрів, швидше за все, відмовиться від намірів підвищити заробітну плату працівникам бюджетних організацій, що було заплановано на 1 грудня. Адміністрація Президента розіслала губернаторам листи з позначкою ДСК (для службового користування), у яких повідомила про необхідність притримати зростання зарплат, щоб це не призвело до збільшення заборгованості. За оцінками Адміністрації, можливості держбюджету нині дозволяють насилу оплачувати роботу бюджетних організацій на теперішньому рівні. Якщо ж зарплати підняти, то це може призвести лише до нових боргів.

Нагадаємо, що раніше уряд обіцяв розглядати питання про підвищення заробітної плати бюджетникам щоквартально. Останнє підвищення було здійснено 1 вересня, коли працівники освіти стали одержувати на 15% більше. У листі, підписаному главою Адміністрації Президента Володимиром Литвином, йдеться, що зарплату вчителям було підвищено без зазначення Кабінетом Міністрів джерел фінансування. «Рішення уряду стосовно вчителів призведе до нарощування нових боргів, оскільки сума додаткових витрат на оплату праці, не забезпечених бюджетним фінансуванням, становить близько 480 мільйонів гривень», — мовиться в листі.

Міністр фінансів Ігор Мітюков раніше аргументував можливість регулярно підвищувати зарплати бюджетникам перевиконанням державного бюджету. Але за останніми даними Держкомстату, починаючи з вересня, в бюджеті виник дефіцит. Загальну суму прибутків державного бюджету України за дев’ять місяців поточного року, згідно з уточненими даними, недовиконано на 3,5%, тоді як минулого року план бюджетних надходжень було перевиконано на 5,2%. Отож від минулого оптимізму міністра не залишилося й сліду. На кінець року прогнозується недофінансування статей бюджету на суму близько 1,5 мільярда гривень.

Востаннє сума зарплатного боргу повідомлялася Кабміном у вересні, і тоді вона становила 60 мільйонів гривень. Відтоді зайвих грошей для погашення в уряду, судячи зі статистики, не з’явилося. У той же час Президент на нараді з питань соціальної політики в жовтні дав розпорядження погасити зарплатну заборгованість до кінця року. При цьому Президент не вимагав виконати раніше дану Кабміном обіцянку провести підвищення зарплат у грудні. Мабуть, чекати його бюджетникам поки що, справді, не варто.

Для погашення зарплатного боргу Міністерство фінансів уже підготувало проект перерозподілу бюджетних витрат. Зокрема, за даними з того ж листа, планується скоротити фінансування оборони, міжнародного співробітництва, дорожніх робіт, а також перерахування в Пенсійний фонд. «Гарантій, що Верховна Рада України підтримає запропоноване Міністерством фінансів скорочення витрат, немає», — зазначається в листі. Утім, уже 5 листопада міністр фінансів Ігор Мітюков заявив, що пропозиції щодо уточнення дохідної частини бюджету та перегляду структури його витрат буде винесено на найближче засідання Кабміну, 16 листопада. Причому уряд розраховує балансувати бюджет без розгляду відповідного законопроекту у Верховній Раді. Рішення буде оформлено звичайним розпорядженням прем’єр-міністра.

Варто зауважити, що напередодні Кабмін вивчив можливу реакцію парламенту на ідею скоротити деякі статті бюджету, щоб знайти гроші на своєчасну виплату стипендій та пенсій. Анатолій Кінах навіть надіслав депутатам відкритого листа, у якому просив їх офіційно внести зміни в закон про бюджет-2001. Але як виявилося, розгляд цього питання у Верховній Раді обіцяв уряду величезні неприємності. Голова бюджетного комітету парламенту Олександр Турчинов заявив про необхідність заслухати звіт Кабміну про виконання витратних статей і лише після цього приймати рішення про секвестр. Природно, нічого приємного від депутатів після такого звіту прем’єр не вислухав би. До того ж, як зазначив у листі Анатолій Кінах, «підстав для підвищення доходів бюджету до кінця року немає».

Утім, особливо засмучуватися бюджетникам не варто. Зірване підвищення зарплат, напевно, буде компенсовано бюджетом наступного року. Безумовно, найшвидшими темпами зарплати зростатимуть напередодні парламентських виборів. У цьому зацікавлені і міністри, які бажають стати депутатами, і парламентські фракції, які прагнуть симпатій виборців. Роль тверезого критика в цій ситуації, схоже, взяла на себе Адміністрація Президента. «Популярні рішення можуть обернутися непопулярними наслідками», — ідеться в листі губернаторам. Схоже, і цей прогноз приречений справдитися.

Сергій СИРОВАТКА, «День»
Газета: 
Рубрика: