Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Це не віра, якщо вона розпалює ворожнечу і ненависть»

Дончани відстоюють сквер, на місці якого збираються будувати храм УПЦ МП
17 жовтня, 2012 - 00:00

Ось уже п’ять років на вулицю виходять мешканці Калінінського району Донецька, щоб вкотре звернути увагу на свою проблему: у центрі зеленого скверу планують побудувати православний храм. Мешканці району протестують: якщо ліквідувати сквер, молодим мамам з дітьми ніде буде гуляти.

Ідея побудувати храм, за словами мешканців Калінінського району, належить Вікторові Нусенкісу, українському бізнесмену, власнику ЗАТ «Донецьксталь», колишньому співвласнику компанії «Енерго». 2011 року, за версією журналу «Кореспондент», він зайняв почесне шосте місце серед українських олігархів, володіючи на той момент 2,3 млрд дол. За словами мешканців Калінінського району, будівництво храму лобіюють у міській раді, саме тому воно має таку підтримку. Проте активісти не здаються.

Днями ініціативна група мешканців Калінінського району організувала екологічну акцію «Для дітей будуємо, з ними граємо і всі разом прибираємо». Як повідомляють її учасники, приводом для чергових зборів стала заява представників громади «Різдва Пресвятої Богородиці», яку вони зробили під час молебню на території скверу. «Де немає боротьби, там немає порятунку, де ворог роду людського диявол намагається протистояти Богу, то так і знайте, що це місце (сквер) обране самим Богом. Тому йде боротьба не на життя, а на смерть, тому що є можливість протистояти йому — ворогові роду людського, показати ще раз нашу з вами любов до Бога...», йшлося у зверненні. Активісти обурюються — за п’ять років боротьби проти спорудження супермаркету, житлового комплексу і тепер храму мешканці району зуміли зібрати близько 20 тисяч гривень, які вклали на благоустрій території. Під час суботника активісти разом зі своїми дітьми прибирали територію скверу і встановили нові сталеві урни. А за кілька днів до акції вони на місці спорудження майбутнього храму розмістили 500-кілограмовий камінь, на якому під час акції написали: «Це місце належить дітям!». До речі, в даному районі розташовані дитячий садок і дві школи. За словами мешканців району, це приблизно півтори тисячі дітей. Один із захисників скверу Сергій КОСЯК розповів «Дню»: «90% мешканців району проти будівництва храму. Ми вже писали листи, зібрали чотири тисячі підписів, але нас як мешканців цього району не чують. Крім того, священики Московського патріархату свідомо розпалюють ворожнечу, що, мовляв, ми повстали проти храму, і теж збирають підписи. Але це не є віра, якщо вона розпалює ворожнечу і ненависть. А таких затятих захисників храму на території скверу, може, набереться лише десяток, в основному це люди похилого віку, які не розуміють, що храм можна побудувати і в іншому місці, і жодних альтернативних місць навіть розглядати не хочуть. Тепер ми плануємо юридично відстоювати свої права. Я розумію, що існує кругова порука, але все-таки гадаю, що юристи нам допоможуть. Просто іншого виходу ми не бачимо. Ми не боїмося. Єдина заковика, що центральна частина скверу не вважається сквером, і ми зараз працюватимемо над тим, щоб повернути їй цей статус. У сквері ми встановили 8 лавок, 8—12 бетонних урн, а зараз ще плануємо 11 залізних. Гроші збираємо в скляних трилітрових банках із написом «На сквер», така банка стояла навіть в магазині, шукаємо гроші у небайдужих до даної проблеми спонсорів, а перші кошти отримали як міні-грант».

ДО РЕЧІ

У Донецьку налічується 42 православні храми. У Калінінському районі нещодавно з’явився новий — Храм святого Агапіта Печерського — біля Донецької обласної лікарні ім. Калініна.

Катерина ЯКОВЛЕНКО, «День» Донецьк
Газета: 
Рубрика: