Якщо на сьогоднішньому засіданні Верховної Ради, яке є практично останнім напередодні виборів, не ухвалять закон про права переселенців, більшість проблем цим людям доведеться й надалі вирішувати самотужки або з допомогою волонтерів. Відповідну заяву від імені громадськості та офісу омбудсмена депутати отримали напередодні. Адже без закону, що гарантував би право внутрішнім мігрантам на житло і роботу, соціальні виплати, місце у школі чи дитячому садку, далі не зрушити з місця. Уповноважена Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська пояснює, що без нього не будуть внесені до бюджету на наступний рік додаткові витрати саме на переселенців. Регіони, куди втікають люди, не матимуть законодавчого підґрунтя, щоб шукати їм житло. За даними Державної служби з надзвичайних ситуації, наразі вільних помешкань, де можна розмістити переселенців, лишилося трохи більше тисячі. За офіційними даними, зараз в Україні нараховується близько 400 тисяч втікачів. І щодня ця цифра збільшується ще приблизно на 10 тисяч.
Досі законопроект жодного разу не вносився на розгляд у сесійній залі, а підготовлено його було ще кілька місяців тому. Як пояснює представник омбудсмена Ірина Кушнір, законопроект передбачає вирішення найголовнішої проблеми — створення єдиного обліку внутрішніх переселенців, бо досі такої єдиної статистики немає. У Державної служби з надзвичайних ситуацій вона своя, у міжнародних організацій — інша. А без цього ніхто не буде рахувати, скільки коштів із державного чи місцевого бюджетів треба виділяти на потреби цієї категорії населення. І ніхто не буде братися за створення якоїсь комплексної програми підтримки, соціалізації та інтеграції цих осіб.
Коли запрацює нова Верховна Рада, активістам знову доведеться спочатку проходити всю юридичну процедуру: реєструвати законопроект у парламенті, збирати підписи, чекати розглядів у профільних комітетах і самого голосування. Скільки часу на це знадобиться, ніхто не прорахує наперед.
— Волонтери не в змозі впоратися з такою кількістю проблем, вони не можуть заслонити собою державну машину, бо багато питань потребують грошей, — зауважує правозахисниця Олександра Матвійчук. — Люди не розуміють, чому депутати досі не знайшли часу на голосування цього закону. Звісно, він усіх проблем не вирішить, але в ньому є суттєві положення, щоб допомогти цим людям. 14 жовтня — «час Ч» для переселенців, після чого вони зрозуміють, чи Україна приймає їх як людей, чи каже: вам дорога на Донецьк, бо там у вас є квартири, є де жити. Ті, хто не голосує за цей закон, автоматично говорять, що не роблять ніяких кроків задля повернення Криму та Донбасу, по суті, це означає закрити перед цими людьми двері.