Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чаша для Геракла

СБУ постачає експонати до музеїв
6 вересня, 2006 - 00:00

Золотий перстень, дві амфори та чаша з посвятою Геркулесу — такий скарб передала вчора до Національного музею історії України Служба безпеки. Усі ці цінності були конфісковані в провідника потяга Севастополь — Москва, який намагався вивезти їх до столиці Російської Федерації. Слідство тривало більше двох років і, зрештою, 31 липня, трохи більше місяця тому, рішенням Жовтневого районного суду контрабандиста було визнано винним у скоєнні злочину й притягнуто до кримінальної відповідальності.

А що ж сталося з його спільниками, які викопували (як вважають фахівці, в районі Херсонесу), передавали і очікували на археологічні знахідки у Москві? «Робота триває, — відповів кореспонденту «Дня» начальник управління СБУ Михайло Глуговський. — У нас є дані про інших учасників злочину, але це, нажаль, ще не значить, що нам удасться притягти їх до кримінальної відповідальності, бо навіть затримання на місці злочину не завжди дає таку можливість — такі у нас особливості правового поля». Протягом останніх п'яти років було порушено близько 100 кримінальних справ по фактах незаконного переміщення за кордон археологічних знахідок. І якщо конфіскація на кордоні вкраденого в українській землі — справа звичайна, то покарання винних залишається великою законодавчо-паперовою проблемою. Конфісковані речі СБУ передає до різних музеїв, а попередньо заносить їх у спеціальний реєстр. За останні півроку це вже третій «подарунок» силовиків історикам — кілька місяців вони передали до музею скіфські бляшки, трохи згодом — червоноглиняні посудини, знайдені в Криму і датовані IV—IX століттям до нашої ери.

Історико-мистецтвознавчою експертизою, яку провели фахівці Національного музею історії, встановлено, що передані цінності — античного виробництва і датуються другою половиною четвертого століття до нашої ери. Всі чотири предмети знаходяться у чудовому стані, з чого фахівці зробили висновок, що знайшли їх «чорні» археологи в одному з поховань. Серед знахідок, представлених вчора на огляд журналістів — чоловічий золотий перстень, прикрашений вставкою — інталією з червоного каменю з різьбленими знаками, емалевими вставками зеленого кольору по боках щитка та зерню. Посудина для пиття вина прикрашена написом, який вчені трактують, як «Геркулес».

Особливу цінність становлять дві червонофігурні вази — амфора та ольпа з кришкою, які використовувалися для води та вина. Такі амфори є в багатьох музеях світу, але наш музей досі не мав подібних експонатів. Посудини прикрашені складними композиційними сценами із зображенням Діоніса та менади і виконані в техніці, характерній для найвідомішої та найвпливовішої з південноталійських шкіл вазопису V—IV століття до нашої ери — апулійської. Їх приблизна ціна — від семи до десяти тисяч доларів, залежно від аукціону, на якому їх могли б виставити. Але на аукціон знахідки «чорних» археологів не потраплять — вже до кінця року вони поповнять експозицію музею.

Вікторія ГЕРАСИМЧУК, фото Руслана КАНЮКИ, «День»
Газета: 
Рубрика: