Невелике прикордонне волинське містечко Устилуг для Ігоря Стравінського стало і місцем, яке він називав «райським куточком для творчості», і місцем, де за проектом самого композитора було споруджено родинний дім. Напередодні дня народження Стравінського (17 червня) на Волині традиційно відбувається міжнародний фестиваль «Стравінський і Україна», котрий цього року вже десятий. А розпочався він із вечора балетів на сцені місцевого обласного академічного музично-драматичного театру імені Шевченка: актори з Харкова, з Національного академічного театру опери і балету імені Лисенка представили балетні постановки «Весни священної» та «Жар-птиці».
До «Весни священної» музику Стравінський починав писати саме в Устилузі, а прем’єра балету відбулася саме 100 років тому — 29 травня 1913 року в Парижі, в Театрі Єлисейських полів. Тому закономірно, що, відкриваючи фестиваль, голова Волинської обласної ради Володимир Войтович висловив сподівання, аби балет на луцькій сцені мав успіх не менший, ніж на паризькій. Директор Волинського обласного академічного музично-драматичного театру Анатолій Глива втішений імпрезою: зал був повний. Власне, каже він, місцева культурна публіка любить балет, бо «Лебедине озеро» у виконанні акторів із Санкт-Петербурга на Волинь привозили уже разів п’ять, і щоразу був аншлаг.
У рамках програми фестивалю «Стравінський і Волинь», за підтримки благодійного фонду «Фонд Ігоря Палиці — Новий Луцьк», заходи відбуватимуться аж до 17 червня, до дня народження композитора. В Устилузі на повну триває реконструкція родинної садиби Стравінського. Всередині монтують експозицію, і вірогідно, що під час фестивалю музей в оновленому вигляді таки відкриють. Проте ще багато роботи з благоустрою навколо садиби.