Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЧФ: не допливе - так долетить?

5 серпня, 1997 - 00:00

Урочисті репортажі про те, як стратегічні партнери в Чорному морі - Росія, а потім і Україна - проводили військово-морські паради у Севастопольській бухті, заглушили ще одну новину, варту особливої уваги. Командувач російським Чорноморським флотом адмірал Віктор Кравченко повідомив про домовленість з Генеральним штабом збройних сил РФ про надання флотові авіації далекого радіусу дії. Йдеться про літаки 4 повітряної армії Північно-Кавказької військової округи.

Ухвала народиласяь невдовзі потому, як Москва та Київ юридично поставили крапку в поділові ЧФ колишнього СРСР. У Росії на Чорному морі після розподілу залишилось приблизно 350 кораблів та суден, лише шоста частина з яких - бойові. За кількістю цей арсенал вп`ятеро менший ніж у часи, коли флот Союзу домінував у Чорному морі. Компенсувати скорочення та моральну застарілість ЧФ російський Генштаб якраз і вирішив за допомогою можливостей далекої авіації. Також розглядається перспектива утворення в складі ЧФ РФ ударного угрупування швидкохідних ракетних кораблів на повітряній подушці.

Зміни в структурі та можливостях ЧФ РФ є такими, що пов`язані й з інтересами України в галузі безпеки. У разі збройного конфлікту за участю Росіїї спрацьовує жорстка залежність - чим більше функцій виконує штаб ЧФ і чим більшими силами він керує, тим небезпечніше це для України, де розміщуються російські частини ЧФ разом зі штабом. Адже традиційно вважається, що об`єкти керування є першочерговою мішенню для знищення.

За часів "холодної війни" ЧФ у разі конфлікту з НАТО мав пробитись через вузькі протоки Босфор та Дарданелли, контрольовані Туреччиною, і вийти для виконання завдань у Середземномор'я. Нині про це можна було б і не згадувати, якби російські генерали дещо обмежили свої стратегічні амбіції. Але, попри зменшення бойової моці, у січні ЧФ разом з силами Північно-Кавказької військової округи знову відпрацьовував завдання на випадок бойових дій, як у південному регіоні Росії, так і у Середземномор`ї. Показово і те, що кошти на бойову підготовку Північно-Кавказької військової округи, з якою взаємодіє ЧФ, за останні три роки збільшились майже в сто разів і досягли півмільярда рублів.

І ще одна деталь. У березні цього року бомбардувальники 4 повітряної армії Росії вже залітали в зону контролю, що провадиться українськими військовими формуваннями над Чорним морем. Щоправда, без попередження, після чого український Генштаб на тиждень закрив повітряний простір над країною для прольоту військових літаків Росії. Підписаний пізніше широкомасштабний договір передбачає, що дві країни мають спільно працювати в галузі забезпечення польотів літальних апаратів військових формувань. А нещодавно керівники протиповітряною обороною дійшли згоди, що Росія та Україна можуть використовувати аеродроми один одного для посадки чергових винищувачів ППО. Чи не доведеться українським військовим незабаром зустрічати в себе й російські бомбардувальники?

Сергій Згурець, "День"
Газета: 
Рубрика: