Учора в Києві завершила свою тижневу роботу місія Міжнародного валютного фонду (МВФ). Як повідомив під час підсумкової прес-конференції голова місії МВФ Кріс Джарвіс, головною метою візиту стало обговорення з українськими чиновниками питань щодо консультацій за Статтею 4 угоди МВФ. І хоча візит не мав офіційної прив’язки до виділення чергового траншу кредиту «стенд-бай», проте саме висновки цієї комісії про економічне благополуччя в Україні будуть враховуватися при вирішенні цього питання. Про це натякнув головний ревізор від МВФ під час спілкування з пресою.
«Ми зараз чекаємо від уряду ініціатив щодо затвердження та впровадження низки певних заходів Як тільки вони (уряд. — Авт.) визначаться і будуть готові це зробити, ми зможемо продовжити дискусії про надання фінансування», — уточнив він щодо умов повернення до обговорення теми виділення чергового траншу кредиту.
Судячи зі слів Кріса Джарвіса, рекомендаційний набір для українського уряду залишився незмінним: підвищення тарифів на газ для населення, зменшення дефіциту НАК «Нафтогаз» та утримання дефіциту бюджету. На останньому — особливий акцент. «Змінами до бюджету передбачено збільшення видатків на зарплати і пенсії, а з метою їх фінансування заплановано збільшення бюджетних надходжень. Для виконання запланованого урядом показника дефіциту бюджету в 1,8 % ВВП, необхідно вжити нові заходи», — сказав він. Серед таких заходів, за словами Джарвіса, має бути збільшення оподаткування заможних громадян, скорочення податкових пільг або обмеження бюджетних витрат.
Чи дослухається українська влада до порад фонду і підвищить податки для багатих? Відповідь на це питання з вуст українських керманичів ще не прозвучала. Втім, напередодні спілкування з головою місії МВФ «Дню» вдалося поспілкуватися з кількома чиновниками, які висловили свою точку зору на збільшення оподаткування заможних українців.
Сьогодні на кожну гривню заробітної плати роботодавець сплачує гривню з копійками податків і соціальних внесків, розповідав міністр фінансів України Юрій Колобов. «Я вважаю, що це багато. Будемо зменшувати», — деталізував Колобов. На уточнююче запитання «Дня» з приводу того, як в Мінфіні ставляться до ідеї збільшення податків для багатих, міністр відповів, що це непросте питання, воно вимагає ретельного підходу і обговорення. «Не можна просто говорити, що великі мають плати більше, а малі — ні. Є галузі, що можуть платити, а є такі, що не можуть більше», — каже він «Дню». Передусім перед прийняттям таких рішень треба прорахувати всі варіанти, аби надходження в бюджет не впали, а бізнесу було комфортно розвиватися. Чи збирається міністерство йти на такий крок — галузевий міністр не сказав. Утім, натякнув, що зараз Мінфін виступає з іншою цікавою ініціативою — підвищенням рентної плати за надрокористування. У випадку її підтримки урядом, багатим українцям, які причетні до надрокористування, таки доведеться платити більше.
Проти підвищення податків для багатих виступає голова парламентського комітету з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики Віталій Хомутиннік. Сьогодні і так достатньо велике навантаження, якщо порахувати оплату в соціальні фонди та всі податки, резюмує він у розмові з «Днем». Навпаки, каже Хомутиннік, треба зменшувати податки.
Чи будуть українські багатії спати спокійно? Все залежить від рішення української влади, яка має виступити арбітром в питання «Платити чи не платити більше?» В інших країнах таке питання не виникає, бо рівень соціальної свідомості бізнесу вже давно вийшов за межі турботи тільки про свою кишеню. Яскраве тому підтвердження — ініціатива американського мільярдера Уоррена Баффета, який закликав Конгрес США підвищити податки для найбагатших, аби скоротити бюджетний дефіцит країни. «Поки більшість американців намагаються звести кінці з кінцями, ми, мега-багаті люди, продовжуємо отримувати величезні податкові пільги», — зробив резонну заяву Баффет, яку цитує Bloomberg. За його підрахунками, у 2011 році він сплатив $ 6 938 744 податків, або 17,4% усього річного оподатковуваного доходу. «І це нижче в процентному відношенні, ніж виплачує будь-який з 20 співробітників нашого офісу. Їхнє податкове навантаження становить від 33% до 41% доходу», —. заявив Баффет. На думку американського бізнесмена, це не правильно.