Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чи потрібна нам свобода?

23 серпня, 2011 - 00:00

Завтра державі Україна виповнюється 20 років. Дата серйозна, кругла. За цей час Україна вийшла з епохи комунізму й прийшла до ринкової економіки. Уже виросло ціле покоління, яке не знає, що таке черги за ковбасою та колготками, що таке дефіцит. Не знає, як це, бути піонером, комсомольцем і просто радянською людиною. Але все-таки головне досягнення України за ці 20 — це, безумовно, свобода. Ми живемо у найвільнішій країні на пострадянському просторі. За винятком хіба що країн Прибалтики.

Громадяни Росії без значного опору відмовилися від своєї свободи. Поміняли її на так звану стабільність та імперські амбіції. У нас свобода поки є. Але ключове слово тут «поки». Чи потрібна нам, українцям, ця свобода й чи готові ми за неї боротися? Це запитання ми ставили рік тому. Сьогодні воно стало ще актуальнішим. Рік тому ми писали, що у багатьох людей виникло стійке відчуття реваншу. Відчуття совка. І докоряли опозиції... пасивністю. Зараз опозиція за гратами.

Арешт Юлії Тимошенко, про можливість якого представники української опозиції говорили з першого дня судового процесу, — відбувся. Власне, дивуватися цьому арешту не варто. Суд відбувається точнісінько за сценарієм, розробленим за його стінами. У цьому вже ніхто не сумнівається. Тимошенко заарештували не за корупцію, а за неправильну поведінку. І винести вирок хочуть не за корупцію, а за міждержавну угоду. За те, що буцімто неправильно вела переговори з Росією.

Тим часом, український Президент посвариться із Заходом і не помириться зі Сходом. А Україні дедалі частіше передрікають долю Білорусі. «Янукович мусить бачити, що відбувається з Лукашенком, який повністю ізольований на Заході. Віктор Янукович не може собі цього дозволити», — вважає німецький політолог Александр Рар.

Але, схоже, Віктор Федорович уже собі це дозволяє. Майже половина українців вважає, що нинішня влада вдається до політичних репресій. Про це свідчать результати опитування, проведеного центром Разумкова. Головною причиною арешту Юлії Тимошенко відносна більшість громадян вважає бажання влади позбутися впливового опозиційного політика (31,9%) або бажання залякати прибічників опозиції (14,9%).

24 серпня опозиція планує провести головну акцію протесту цього літа. Це буде спільна акція всіх демократичних сил опозиції. Наразі участь підтвердили всі опозиційні партії, зокрема «Фронт Змін» і «Свобода». Усіх запрошують на 11.00 прийти до пам’ятника Тарасу Шевченку, звідки разом рушити на Хрещатик.

«Знайди своє місце в колоні справжніх патріотів України. Пройдемо народним маршем головною вулицею країни. Гідно відзначимо головне свято країни! Янукович знехтував нами, проте ми не дамо йому знехтувати Україною! Сьогодні відстоїмо нашу гідність! Завтра відстоїмо наші права!» — наголошується в зверненні.

Цікаво, скільки нас збереться завтра? Влада дуже розраховує на низьку явку. Звісно, брати участь у акціях протесту чи їхати на шашлики — справа добровільна. Аби потім не довелося шепотіти на кухні, чому ми живемо в такій країні. І ще, 24 серпня — це все-таки наше свято, а не їхнє.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: 
Рубрика: