Днями на ім’я Президента України Віктора Януковича надійшло офіційне звернення гравців ринку альтернативної енергетики. Вони просять скасувати вето Президента на Закон «Про внесення змін до статті 17 Закону України «Про електроенергетику» про вдосконалення системи тарифоутворення на електроенергію, вироблену з біогазу» (ухвалений Верховною Радою 6 жовтня). На думку експертів ринку, вето порушує тенденцію до енергозбереження та використання поновлюваних джерел енергії (ПДЕ) в Україні.
У зверненні наголошується: «Демонструється непослідовність заяв і дій. Ще в серпні-жовтні в усіх заявах і програмних документах явно звучала підтримка альтернативи й ПДЕ. Цим вето тренд кардинально змінюється. Воно суперечить таким чинним актам, як доручення Президента від 22 серпня 2011 р., Держпрограма енергозбереження до 2014 р., озвученим на всіх рівнях цілям щодо економії газу, створення національного проекту «Енергія природи» з підпроектом «Енергія біомаси» й т.д.». У зверненні також підкреслюється, що автори досліджень, на які посилається Президент у своєму вето, заявили про непричетність до озвучених при обгрунтуванні вето даних.
Автори звернення закликають Президента зняти вето, а також підказують парламенту дещо інший підхід — піти прямим шляхом і проголосувати за зміни до «зеленого» тарифу, щоб він поширювався і на біогазові установки. «Україна декларує європейську інтеграцію, а отже, повинна йти в ногу з європейськими тенденціями й розвивати альтернативні джерела енергії (всі без винятку!), — говорить голова ради Європейсько-українського енергетичного агентства (ЄУЕА) Дейв Янг. — Іноземні інвестори та постачальники виявляють чималу цікавість до розвитку біогазового напрямку в Україні. Не треба нехтувати цим і таким чином упускати шанс на вливання інвестицій до цього сектора економіки».
Нагадаємо, що мета агентства — створити платформу спільних європейсько-українських ініціатив для розвитку сталого суспільства, ефективного використання енергії та просування екологічно чистих технологій. Тому його голова впевнений, що крім реальної фінансової вигоди для країни від створення біогазових установок на великих тваринницьких підприємствах можна отримати вигоду й від будівництва таких установок на територіях звалищ твердих побутових відходів. На його думку, це дозволить розв’язати проблему звалищ у всій Україні (під ними зараз 4% (!) території країни). «Наявні полігони ТПВ часто є місцями екологічної катастрофи, призводять до забруднення місцевості викидами метану. Усе це явно не сприяє розв’язанню проблеми глобальної зміни клімату», — говорить Янг. Вето, на його думку, унеможливлює реалізацію проектів з рекультивації звалищ. Воно істотно збільшує терміни окупності проектів, роблячи їх непривабливими для девелоперів.
Як вважає член Ради ЄУЕА, директор проектів в Україні HAASE Energietechnik АТ Йорг Майснер, будівництво біогазових заводів підвищить рівень енергетичної безпеки нашої країни. «Завдяки децентралізації генеруючих станцій невеликої потужності (в середньому 1—2 МВт) можна вирішити проблему недостатньої кількості електричних мереж у всій Україні, особливо у віддалених сільських регіонах».
Експерти вважають, що можливості біогазу в Україні величезні й зростатимуть з відновленням і розвитком тваринництва. Директор ЄУЕА Олена Рибак наводить розрахунки: «Потенціал України оцінюється в 3000 біогазових установок (що також дозволить сільгосппідприємствам істотно підвищити ефективність виробництва)»! Вона нагадує, що з часу ухвалення програми економічних реформ на 2010—2015 рр. як від Державного Агентства енергоефективності та енергозбереження, так і від «Національних Проектів» ми чуємо про те, що біогаз дозволить замінити 100 мільйонів кубометрів газу до 2015 р. (шляхом введення 111 МВт генеруючих потужностей). Але в Німеччині вже сьогодні, за словами експерта, приблизно сім тисяч біогазових установок із загальною встановленою електричною потужністю від 2500 до 2700 МВт. Тоді як в Україні таких підприємств — одиниці. Але ж це не лише електрична потужність, а й високоякісне органічне добриво, якого бракує в країні. Рибак упевнена, що з кожною біогазовою установкою зменшується залежність України від дорого імпортного газу.
Утім, як пояснив «Дню» генеральний директор компанії «Зорг біогаз Україна» Ігор Реддіх, у вето Президента є певний резон, який полягає в тому, що закордонні компанії хочуть за допомогою цього закону просувати на ємкий український ринок свої електроустановки. «А ми, — говорить генеральний директор, — виступаємо за те, щоб використовувати біогазові установки за прямим призначенням і економити таким чином імпортний газ. Ось цей напрямок поновлюваних джерел енергії нашій державі дійсно слід передусім стимулювати за допомогою зеленого тарифу».