Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чому бюджет без грошей?

23 грудня, 2009 - 00:00

Українці, якщо вони, звісно, не діти, не очікують новорічних чудес, але, напевно, хотіли б послаблення протистояння в політикумі й поліпшення справ у економіці. На жаль, і на одне й на інше великих надій сьогодні немає. Чи може все це замінити проблиск політкоректності, продемонстрований екс-міністром фінансів Віктором Пинзеником? Якщо Президент України й кандидат у президенти на новий термін Віктор Ющенко однозначно стверджує, що уряд Юлії Тимошенко «вкрав гроші органів місцевого самоврядування», то інтелігентний Пинзеник винайшов для цього некримінальне формулювання. Він допускає, що уряд усього лише «з’їв гроші», які лежали на зведеному рахунку Державного казначейства, «хоча юридично вони йому не належать». А їсти, як відомо, не забороняється. Більше того, необхідно. Отже, незрозуміло, чи слід залучати до цієї справи Генпрокуратуру, що спробував зробити Президент.

Нагадаємо, що, за даними Президента, кошти, що лежали на зведеному казначейському рахунку уряду, й кошти місцевих бюджетів становлять сьогодні 1,8 мільярда гривень, зокрема й кошти місцевих бюджетів — 8 мільярдів гривень. «Я поясню, як це можна прочитати, — говорить Ющенко, — приблизно 6 мільярдів гривень коштів органів самоврядування забрано на фінансування потреб уряду».

Коментуючи УНІАН цю заяву, колишній міністр уряду Тимошенко сказав: «Принаймні, є підстави для реакції на те, що відбувається»,— й змалював досить непривабливу перспективу. За його словами, «уряд за жодний місяць не може виплатити зарплати й пенсії. Є казначейський рахунок. Там «сидять» кошти не лише уряду. Окрім урядових, там «сидять» кошти місцевих бюджетів, там «сидять» кошти суб’єктів ведення господарства, які ввозитимуть товар через митницю, — це не кошти бюджету, плюс там «сидить» вісімсот мільйонів від Одеського припортового заводу — застава, яку не повернули».

Але, на відміну від політика Ющенка, який стверджує, що Тимошенко використовує «з’їдені» гроші на фінансування своєї вибірчої кампанії, Пинзеник, швидше за все, вважає, що вони просто пішли на затикання дірок у бюджеті. На його думку, «ці кошти можна використовувати як інструмент фінансування дефіциту, коли у вас збалансований бюджет, і ви завжди зможете їх відновити, а місцеві бюджети зможуть узяти їх». «А так, — продовжує екс-міністр, чиї соратники по партії «Реформи і порядок» і досі входять у коаліцію, очолювану Тимошенко, — місцеві бюджети опинилися в ситуації, коли на рахунку є гроші, але забрати їх неможна. Тому що Казначейство — це той же банк. І ось те, що говорить Президент, означає, що який-небудь місцевий бюджет має на рахунку 10 мільйонів гривень, а йому платіж не проводять». Екс-міністр не знає, «наскільки масовим стало таке явище», але вважає, що «уряд не має, чим сплатити витрати до кінця року». «Не може країна так жити», — резюмує один із найдосвідченіших економістів України. Пояснюючи причини такої ситуації, він зауважує, що раніше такого не було, «тому що МВФ щомісяця давав кошти».

Тепер усе зрозуміло. Прем’єр, як деякі не надто дбайливі хазяйки, всі надії до останнього моменту покладала на можливість перехопити грошей де-небудь на стороні, а до того моменту сміливо розпоряджалася ресурсами, що були під руками. Але Григорій Немиря, який уже мало не оселився у Вашингтоні, добиваючись від МВФ чергового траншу, все не надсилає добрих звісток. Як тут не допустити, що міжнародні банкіри неабияк образилися й навіть усунули від ведення справ із нами легковірну пані Джейлу Пазарбазіолу, зазначивши, щоправда, що її переведення не має до України жодного стосунку (лукавство тут очевидне й доказів не потребує). Кандидат у президенти Арсеній Яценюк вважає, що поліпшення відносин України з МВФ чекати вже недовго: вони зміняться після виборів, коли в країні буде новий президент і новий уряд. А причиною того, що Пазарбазіола пішла з посади голови місії МВФ в Україні, на думку Яценюка, стало невиконання обіцянок, даних голові місії МВФ особисто прем’єр-міністром Тимошенко. Як зазначив кандидат у президенти, Пазарбазіола є «неймовірно професійною людиною, але річ у тім, що уряд обдурив МВФ».

Та все ж таки, в Секретаріаті Президента вважають, що ще не все втрачено. За словами заступника голови Секретаріату Олександра Шлапака, після закінчення президентської кампанії в Україні відносини з МВФ налагодяться.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: