— Вашу газету продовжують називати опозиційною. Не боїтеся виглядати такою собі «білою вороною» на тлі «толерантної й конструктивної» позиції, яку зайняла більшість регіональних ЗМІ, заспокоївшись і змирившись після президентських виборів?
— Мені незрозумілий термін «опозиційна преса». Це позначення більш уживане до партії. А справа преси — об'єктивно освітлювати події. Так сьогодні більшість регіональних видань, образно кажучи, зачаїлися. З кожним днем у нашій журналістиці все очевидніше проглядає явище самоцензури. Неупереджено освітлювати події стає просто небезпечним. У прямому розумінні цього слова. На видання, що не «підкорилися», навішуються ярлики. У той же час народу нав'язується догма, що вся опозиція в нас — ліва, червона. Газета, яка не підтримувала на виборах Леоніда Даниловича, — це ледь чи не більшовицька газета. «Об'єктивність» по-українськи — це коли ви пишете про владу тільки хороше, а на її політичних опонентів ллєте бруд. Але ми ніколи не пристосовувалися до обставин і не робитимемо цього надалі. Як і півроку тому, ми продовжуємо чесно виконувати свою журналістську роботу. А ставлення до влади, влади всіх рівнів — від президентської до районної — в нас стабільне: ми освітлюємо її діяння в повному обсязі й нічого не приховуючи.
— Й отримуєте натомість заблоковані банківські рахунки, порушені кримінальні справи, пресинг і загрози.
— Смішно було б розраховувати на медалі. Однак такої масованої атаки на газету, яка розпочалася минулого літа й триває досі, чесно кажучи, ми не чекали. На нас тиснула податкова, під логотипом «Антенны» виходили антисемітські листівки й фальшиві номери газети. Міліція ж після неодноразових наших звернень і пальцем не поворухнула, щоб знайти фальшивогазетярів, які так активно ображають конституційний лад України й відкрито закликають до розпалювання міжнаціонального розбрату. За фактом появи фальшивок кримінальну справу, здається, так і не порушили. Проте ми пережили літнє пекло й звернулися до Арбітражного суду зі скаргою на дії податківців, але суд триває вже декілька місяців, і захистити свої законні права в судовому порядку нам поки що не вдалося. Перед Новим роком рахунки видавця газети «Антенна» — ТОВ «Черкаське незалежне інформаційне агентство» виявилися заблокованими… за рішенням податкової інспекції. На те, що в суді розглядається наш позов, ніхто й уваги не звернув. А що ви хотіли? Щоб податкова визнала, що безпідставно пред'являла претензії до невеликого підприємства, щоб розписалася в некомпетентності деяких своїх співробітників і заангажованості, щоб визнала, що влітку виконувала політичне замовлення? Як би не так. Бо погони полетіти можуть.
— Тобто, ви прямо пов'язуєте санкції проти вас з матеріалами, опублікованими на сторінках «Антенны»?
— Я анітрохи в цьому не сумніваюся. Повернемося хоча б до подій грудня минулого року, коли з подачі журналістів, які співробітничають iз нашим виданням, було викрито систему контролю над результатами таємного голосування в міській раді під час кампанії по звільненню неугодного черкаського голови, колишнього кандидата в президенти Володимира Олійника (ваша газета писала про це). Буквально через два дні податкова адміністрація порушила проти нас кримінальну справу з того ж самого господарського спору, що розглядається з нашої подачі в Арбітражному суді. Дивний збіг, чи не правда? Про те, хто так наполегливо сьогодні чинить тиск на податківців, хто вимагає від них результативності розправи над газетою, ми можемо тільки здогадуватися. Вважаю, що Володимир Лук'янець — черкаський губернатор — має якісь зобов'язання по звільненню мера Черкас В.Олійника з посади. Ось і взяла облдержадміністрація в особі її чиновників у свої руки «контроль за процесом». А щодо порушення кримінальної справи, то, вважаю, й самі податківці не розуміють, в чому її склад.
— Як ви вважаєте, чи здатна провінційна газета впливати на події, людей, політику регіону загалом?
— Днями вийде сотий номер нашої газети. Ледь не з перших днів свого існування ми проводили журналістські розслідування і з результатами знайомили читачів. Ми десятки разів публікували інформацію про волаючі факти корупції, беззаконня й самодурства місцевих чиновників, а іноді й про справжні злочини.
Колишньому губернатору області Анатолію Даниленку критика також не подобалася. Про його діяння, про які ми писали ще рік тому, сьогодні, нарешті, кажуть уголос — напередодні виборів Даниленка з посади звільнили. Влітку ми писали про кланово-олігархічний лад, що впевнено захоплює країну. Сьогодні про це кажуть вже і в оточенні Президента. Так що традиції правди в Україні мають, що називається, глибоке коріння.
— Мабуть, як і традиції розправлятися з тими, хто сміє її говорити?
— Після того, як по радіо «Свобода» розповіли про нашу газету й нашу позицію, о дев'ятій ранку до редакції заявилися дві озброєні людини в формі податкової міліції й повідомили, що, мовляв, ми за вами. Мої колеги, журналісти, розцінили це як фактичний арешт. Насправді виявилося, що під конвоєм я був доставлений до податкової адміністрації для того, щоб… дати свідчення. В будь-який спосіб принизити, примусити відчути страх — ось методи, за допомогою яких влада бореться з неугодною газетою. Влада просто не розуміє, як приватне видання, не отримуючи мільйонних дотацій, може існувати й розвиватися. Як газета, на яку листоношам у деяких районах забороняють підписувати читачів, користується стійким інтересом і авторитетом у населення. Це владу дратує й виводить з рівноваги. А коли деяким чиновникам не подобається те, про що пише наша газета, нехай купують і читають інші видання, їх сьогодні так багато.
ПIСЛЯМОВА
Судячи з інтерв'ю, в Черкасах продовжується передвиборна боротьба. У зв'язку з цим пригадуються деякі ключові положення з інавгураційної промови Президента. А саме: європейський вибір, вільна преса й особливо політичний плюралізм: «Час зрозуміти: вибори закінчилися. А отже, треба закопати заточену в передвиборних баталіях зброю, відмовитись від налаштованості на конфлікт, на перманентну боротьбу і взятися за спільну роботу в ім'я всього народу» (кінець цитати). «День» сподівається на те, що свою позицію щодо ситуації навколо черкаської газети «Антена» висловить Спілка журналістів України. Можливо, це питання не залишиться поза увагою прес-секретаря Президента та заступника голови АП Олександра Мартиненка й голови парламентського комітету з питань свободи слова та ЗМІ Олександра Зінченка. Адже йдеться не тільки про корпоративну солідарність, а й про імідж України як правової держави.