Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чому Кабмiн не реагує на критику по-діловому?

8 листопада, 2000 - 00:00

Голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець сказав «Дневі», що його на цю «розширену» нараду не запросили, інакше він сказав би там, що держава вже повністю усунулася від керівництва галуззю, якою зараз керують декілька фірм, внаслідок чого збанкрутувало 70 шахт, а судові виконавці, призначені вищим арбітражним судом, насправді призначені тими, кому гірники вантажать вугілля, але при цьому ще й заборгували...

Зрозуміло, що нарада гiрникiв зібрана не випадково: в жовтні ситуація в українському паливно-енергетичному комплексі помітно загострилася. Найбільший і єдиний постачальник в Україну так званого паливного газу компанія «Ітера» через неплатежі була змушена повністю припинити його подачу тепловим електростанціям і тільки втручання Президента України дозволило знову відкрити засувку.

Рівень урядового керівництва енергетикою змусив Президента вжити відповідних заходів. Минулого понеділка він своїм указом вивів з підпорядкування Кабміну Національну комісію з регулювання електроенергетики, одночасно істотно розширивши її повноваження.

Стан паливно-енергетичного комплексу легко читається у висновках спеціальної комісії на чолі з Євгеном Марчуком, що вивчала ситуацію за розпорядженням Президента. Але, як вже повідомлялося, прем’єр-міністр Віктор Ющенко заявив, що «не поділяє» висновки комісії Є.Марчука про недостовiрність інформації Кабінету міністрів про стан накопичення паливно-енергетичних ресурсів для роботи підприємств ПЕК у осінньо-зимовий період і дав зрозуміти, що готовий піти у відставку, якщо його місія на посту голови уряду «є неефективною». Пізніше він підтвердив, що «не має» наміру працювати в уряді, в якому «є тіньовий кабінет».

Що мав при цьому на увазі керівник уряду? Бравуючи можливою відставкою, він, схоже, робить наголос не на усуненнi відмічених комісією недоліків, а на тому, що несприятливий для уряду висновок підписали всі її члени, серед яких було чимало членів уряду, а також заступники керівників провідних міністерств і відомств, що зводить нанівець всі спроби оскаржити й назвати «непрофесійними» висновки комісії.

Віце-прем’єр з питань паливно-енергетичного комплексу Юлія Тимошенко також, не оскаржуючи цифр, спробувала перевести економічну дискусію в декларативно-політичнi рамки. Вона заявила, що висновки комісії з вивчення ситуації в ПЕК мають на меті «дискредитувати уряд». Віце-прем’єр вважає, що люди, що підписали документ, «не усвідомлювали, що підписували». «Вони мали різні наміри. Є група людей, які постійно хворобливо ставляться до певних наказів своїх шефів.

Друга група людей — постійно з вогкими від жадібності руками отримати ті прибутки в паливно-енергетичному комплексі, яких вони позбавилися. А є просто люди, які візували свій абзац, і більше нічого». Однак таке твердження пішло лише з вуст Юлії Тимошенко, але заяв членів комісії з цього приводу не було. Зрозуміло також, що домагатися єдності дій уряду — одне з головних завдань його керівництва, але якщо розколи, що перманентно відбуваються в уряді, постійно заважають йому працювати, то чи не треба задуматися про їх причини?..

Однак це, мабуть, не входить у наміри прем’єра. В.Ющенко натякнув, що не стане терпіти дисидентів всередині свого кабінету. Більше того, начебто в противагу ухвалі Президента щодо НКРЕ, спрямованій проти постійних і неправомірних спроб керувати енергетикою в ручному режимі, прем’єр зосереджує в руках Ю.Тимошенко всю владу в паливно-енергетичному комплексі. За її словами, на осінньо-зимовий період в Україні вводиться жорстке управління системою для того, щоб «хтось ніс за неї відповідальність», і таким чином прем’єр створив «чітку вертикаль на осінньо-зимовий період з ведення всіх проблем паливно-енергетичного комплексу». «Це й так входило в рамки моїх обов’язків як віце-прем’єра з ПЕКу, а Єрмілов як міністр повинен підкорятися мені беззастережно», — підкреслила Ю.Тимошенко.

19 жовтня, наприклад, на ім’я керівника НКРЕ Олександра Гридасова Юлія Тимошенко надсилає термінове «окреме доручення», в якому наказує «ввести на оптовому ринку надзвичайний стан і запровадити спеціальний алгоритм розподілу коштів, які надходять на розподільні рахунки обласних енергопостачаючих компаній з регіональних відділень державної скарбниці в загальному обсязі 129,999 млн. грн. із застосуванням нульової ставки розщеплення коштів для обласних енергопостачаючих компаній». Керівник НКРЕ змушений був пояснювати віце-прем’єрові, що згідно з існуючими законами кошти з розподільних рахунків енергопостачальників перераховуються виключно на: розподільчий рахунок оптового постачальника електроенергії, поточний рахунок підприємства, яке передає електроенергію місцевим (локальним) електромережам; поточний рахунок енергопостачальника. «Таким чином, — підкреслює в своєму листі на ім’я Юлії Тимошенко Олександр Гридасов. — Комісія не має законних підстав з приводу зміни алгоритму розподілу коштів. Таку ухвалу може бути прийнято тільки на основі відповідної постанови уряду»... Ситуація зайшла так далеко, що в неї вимушений був втрутитися Президент, вивівши своїм указом НКРЕ з підпорядкування Кабінету Міністрів.

Про результати такого крутого урядового «кермування» свідчать телеграми, що йдуть у ці дні до віце-прем’єра, котрий щогодини рекламує енергетичний ажур: «На Рівненській АЕС складається вкрай незадовільний стан у осінньо-зимовий період. Неплатежі за вироблену та відпущену електроенергію становлять 938 млн. грн. Відсоток оплати за 2000 рік становить 5,2 %, а в жовтні — 4,2%. Заборгованість із зарплати 10,1 млн. грн. або 2,5 календарних місяці». «На Південноукраїнській АЕС склалася критична ситуація із завершенням середнього ремонту енергоблоку. Причина — відсутність коштів... у мінімальному обсязі 2,5 млн. грн. Зросла до 8,2 млн. грн. заборгованість із виплати зарплати. З 14 жовтня надходження коштів припинилося через запровадження втретє за останні два місяці надзвичайного стану на енергоринку...»

«Підсумком роботи уряду стало те, що багато вугільних підприємств визнано банкрутами, а уряд України зухвало обдурює свій народ, рапортуючи про поліпшення економічної ситуації в країні й зростання добробуту її громадян. Ми просимо, ні, вимагаємо: притягнути уряд до відповідальності», — звертається до Президента України Л.Кучми голова незалежної профспілки гірників Донбасу Микола Волинко.

ДО РЕЧІ

Прес-служба партії «Батьківщина» завалила редакції київських газет заявами, у яких йдеться про «реальну загрозу повалення» реформаторського уряду Віктора Ющенка, який є, за словами авторів, запорукою та гарантією сподівань широких верств населення на поліпшення життя вже найближчим часом. Автори відозви стверджують, що це олігархічні клани кинули виклик Кабінету міністрів, тоді як деякі партії зайняли пасивно-спостережну позицію і не допомагають. Як наслідок, уряд «залишився сам на сам» з ворогами, і його відставка може призвести до непередбачуваних наслідків, створить передумови для глибокої соціально-економічної кризи та відновлення стихії необмеженого пограбування народу. Щоправда, ані серйозної аргументації на свою користь, ані жодної цифри, що спростовувала б висновки комісії, яка працювала під керівництвом Є.Марчука, у заявах «Батьківщини» не наведено. Підтримку уряду хочуть забезпечити лише на емоційному рівні. Майже водночас із згадуваними відозвами редакція отримала заяву Українського союзу промисловців і підприємців «Про ситуацію у паливно- енергетичному комплексі». У ній йдеться про те, що політика уряду «з початку року вже призвела до стійкого зростання дебіторсько-кредиторської заборгованості (лише в енергетиці — на 50,7% та 71,7% відповідно), а також до стійкої тенденції збільшення бюджетної заборгованості. Невиправдане поширення практики «ручного управління» рухом коштів на енергоринку суперечить не тільки чинному законодавству, але й інтересам бюджету та учасників ринку». Автори заяви вважають, що запроваджена урядом система перерозподілу коштів на енергоринку є непрозорою і створює умови для нецільового та неефективного їх використання. Вони закликають «всі конструктивні сили суспільства згуртуватися з метою прискореного та ефективного розв’язання зазначених проблем виключно на державницьких та професійних засадах і з усвідомленням відповідальності за майбутнє України».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: